X copy

2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej #mojaflaga

 

Polska: Biało-Czerwoni! To hasło zagrzewa nas do podejmowania wyzwań - tych dużych i tych małych. Biuro „Niepodległa” już po raz szósty zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Gdziekolwiek jesteśmy 2 maja połączmy się w wielką biało-czerwoną rodzinę i nie zapomnijmy wywiesić flagi! A gdy jest to zrobione podzielmy się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga

 

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej to święto ustanowione w 2004 roku. 2 maja Polki i Polacy malują Polskę i świat na biało i czerwono - jest to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Prosty gest wyeksponowania flagi podkreśla naszą narodową wspólnotę i pozwala każdemu być ambasadorem polskości. Biuro "Niepodległa" od 2018 roku koordynuje akcję #mojaflaga, zachęcając rodaków do świętowania Dnia Flagi i dzielenia się fotografiami swoich flag w social mediach z hasztagiem #mojaflaga.

 

W 2024 r. do kampanii społecznej Biuro „Niepodległa” zaprosiło: kpt. Joannę Pajkowską – żeglarkę, jedyną Polkę, która samotnie opłynęła świat bez zawijania do portów, Adama Bieleckiego - himalaistę, zdobywcę pięciu ośmiotysięczników, w tym dwóch w pierwszym wejściu zimowym oraz dra Sławosza Uznańskiego – inżyniera i naukowca, astronautę Europejskiej Agencji Kosmicznej, który niebawem poleci w kosmos. Opowiadają oni o swoich polskich flagach, które są przy nich podczas podejmowania kolejnych wyzwań.

 

Choć każdy z nas robi coś innego i ma inne talenty, nasze barwy narodowe jednoczą nas w biało-czerwonej wspólnocie. Czy wspinamy się na najwyższe szczyty, czy opływamy świat naszą łódką, czy po prostu pamiętamy o zawieszeniu flagi przed wejściem do klatki w bloku - każdy z nas jest bohaterem flagowej historii.

 

Jak podkreśla Adam Bielecki „powyżej ośmiu tysięcy metrów liczy się każdy gram, ale w moim plecaku zawsze znajdzie się miejsce na flagę. W podobnym tonie wypowiada się kpt. Joanna Pajkowska „bandera to flaga państwowa z dodanym godłem. Przypinam ją zawsze, kiedy wchodzę do portu”. Dr Sławosz Uznański zaznacza że „w kosmosie nie ma wiatru, więc flaga nie będzie powiewać tak, jak na Ziemi. Chyba, że pomacha nią polski astronauta”.

 

kwadrat copy

 
Co roku w akcję #mojaflaga włączają się sportowcy, artyści i lokalni działacze. Flagę można uszyć samodzielnie, kupić, przygotować z dziećmi z papieru. W 2024 roku i Ty dołącz do akcji #mojaflaga!
Kampanię #mojaflaga promuje krótki spot, który można obejrzeć na antenach telewizyjnych i w internecie i posłuchać w radiu.
...
Kampanię sfinansowano ze środków budżetu państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.