IMG 20240206 141312

"Berlinka" na 5 warszawskich trasach historycznych

Biuro „Niepodległa”, we współpracy ze Stowarzyszeniem „Kamień i co?” zapraszają na cykl spacerów pt: „Następny przystanek…”, które będą polegać na zwiedzaniu Warszawy zabytkowym tramwajem, na 5 różnych trasach.

ulotka tramwaje-1

W trakcie przejazdów uczestnikom towarzyszyć będzie przewodnik – Adrian Sobieszczański – który przybliży historię, budynki i wydarzenia z okresu 20-lecia międzywojennego. Tematem przewodnim będą obiekty istniejące, zbudowane między 1918 a 1939 r., w tym m.in. gmachy użyteczności publicznej, kolonie społeczne, osiedla pracownicze, miejskie arterie czy parki. Ponadto, uczestnicy zapoznają się z mijanymi miejscami w szerszym kontekście poznając wątki poszczególnych wydarzeń historycznych, projektów niezrealizowanych czy budynków zniszczonych w czasie działań wojennych i nieodbudowanych po 1945 r.

Trasy i daty:

  • Wyględów (Mokotów) – Śródmieście

Daty: 24.02 oraz 17.03

Na trasie m.in. gmach SGH, dawny gmach Korpusu Ochrony Pogranicza, dawny gmach Ministerstwa Komunikacji (ob. Ministerstwo Infrastruktury)

  • Bielany – Grochów (Praga-Południe)

Daty: 25.02 oraz 16.03

Na trasie m.in. modernistyczny Żoliborz, park im. S. Żeromskiego, stadion KS Polonii, dawny gmach weterynaryjny SGGW

  • Służewiec (Mokotów) – Śródmieście

Daty: 02.03 oraz 10.03

Na trasie m.in. kolonia Służew, modernistyczne kamienice przy ul. Puławskiej, niezrealizowany projekt gmachu Polskiego Radia

  • Stara Praga – Stara Ochota

Daty: 03.03 oraz 23.03

Na trasie m.in. gmach Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych, most Poniatowskiego, gmach Muzeum Narodowego, gmach BGK

  • Stara Ochota – Koło (Wola)

Daty: 09.03 oraz 24.03

Na trasie m.in. „Akademik” przy Narutowicza, osiedle TOR, kolonia pracowników ZUS na Kole

ulotka tramwaje2

Przejazdy będą realizowane wagonem K445, czyli tzw. berlinką, wynajętą od spółki Tramwaje Warszawskie. Wagony tego typu m.st. Warszawa zamówiło w 1939 r., ale wybuch wojny uniemożliwił ich dostarczenie przez co trafiły one z linii produkcyjnej „Wspólnoty Interesów Hut „Królewska” i „Laura”” w Chorzowie bezpośrednio do Berlina (stąd też ich potoczna nazwa „berlinki”). Po II Wojnie Światowej w ramach rewindykacji większość z zamówionych wagonów trafiła do Polski.

Przejazdy będą trwały od 30 do 45 minut, cała wycieczka zajmie nie dłużej niż 75 minut. Liczba miejsc ograniczona, a na każdej trasie zostanie udostępnione 40 bezpłatnych miejsc (24 siedzące i 16 stojących) poprzez system biletowy www.evenea.pl, do którego link będzie można znaleźć na stronie Niepodległa  oraz na Facebooku Niepodległa.

Zapraszamy!

Fot. BN


 

Zapisy na sobotę, zawsze w poniedziałek.

Zapisy na niedzielę, zawsze we wtorek.

www.niepodlegla.gov.pl