POWSTANIEC 1863 Film

Film „Powstaniec 1863” w 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

Na ekrany kin wszedł film „Powstaniec 1863”. Produkcja opowiada o losach Stanisława Brzóski – księdza katolickiego organizującego oddziały powstańcze i dowodzącego nimi w potyczkach z rosyjskim zaborcą. W 2024 kontynuujemy obchody 160. rocznicy Postania Styczniowego – najdłuższego zrywu niepodległościowego w epoce porozbiorowej.

 

 

 

Tytułowy Powstaniec, ksiądz Stanisław Brzóska, w wyniku splotu wydarzeń, w 1863 roku stanął na czele – jak się później okaże – najdłużej walczącego oddziału Powstania Styczniowego. Jego pierwsza akcja okazała się sukcesem, za co został mianowany oficerem i naczelnym kapelanem powstania. Tropiony przez carskiego oficera Maniukina, zwanego „Katem Podlasia”, kilkukrotnie umykał śmierci. Nazywany przez Rosjan, „Duchem”, przez dwa lata powstania pozostawał nieuchwytny siejąc popłoch wśród wojsk Imperium Rosyjskiego i dając polskiemu społeczeństwu nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru.

Film „Powstaniec 1863” to przykład kina ukazującego szerokie aspekty polskiej historii. Może wspomóc nauczycieli w pracy dydaktycznej realizowanej podczas zajęć języka polskiego czy historii. Premiera filmu wpisuje się w obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, ale w obrazie znalazły się także wątki walk z 1920 roku w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Aby wykorzystać jego potencjał edukacyjny Muzeum Historii Polski, Biuro „Niepodległa”, Portal Filmwszkole.pl, i prof. Grzegorz Łęcicki współtworzyli materiały edukacyjne.

Tak powstał zestaw materiałów, m.in. wideo i folderów edukacyjnych z ćwiczeniami dla klas 7-8 szkoły podstawowej. Przygotowane pliki są dostępne do pobrania ze strony: kinoswiatedukacji.pl/filmy/powstaniec-1863.

fot. Kino Świat