Pokazy VR w Ambasadzie RP w Wiedniu, listopad 2023

150 dni pokazowych filmów VR w Polsce i za granicą w 2023 r.

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to stworzona przez Biuro „Niepodległa i Fundację Koncept Kultura przestrzeń, w której popularyzujemy historię Polski za pomocą technologii Virtual Reality. Każdy gość otrzymuje gogle VR i słuchawki, dzięki czemu przenosi się do wirtualnego świata. Wydarzenia sprzed lat rozgrywają się dosłownie wokół niego – obraz projektowany jest dookoła widza (360 stopni), a obrotowe fotele umożliwiają swobodne obserwowanie akcji. Nowoczesna technologia sprawia, że goście mają wrażenie jakby sami uczestniczyli w przygodach bohaterów.

Pokazy VR w Rydze, grudzień 2023

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w 2023 r. odwiedzał publiczność w mniejszych i większych miastach Polski oraz odbył swoją podróż za granicą.

W Polsce odbyło się niemal 130 dni pokazowych, w 60 lokalizacjach, gdzie ponad 15 000 widzów obejrzało filmy. Największa publiczność dopisała w Polańczyku na Podkarpaciu i Ostrowi Mazowieckiej. Stałe projekcje filmów VR odbywają się w Galerii MKiDN „Okno na Kulturę”, w Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz Nyskim Centrum Edukacji o Niepodległości.

Widzowie mieli szeroki repertuar, mogli obejrzeć „Dża-Dża”, „Nie kochać w taką noc” – wielokrotnie nagradzany na festiwalach, „Kino”, „Kartka z Powstania”, „Wiktoria 1920”, „MS Piłsudski – Podwodna Misja”. Dwa ostatnie przygotowane są również dla widza anglojęzycznego. Krótki opis filmów na stronie www.niepodlegla.gov.pl

Pokazy VR w Bazie NATO, październik 2023

Polonia jak i mieszkańcy mogli obejrzeć filmy za granicą, w USA (Waszyngton, Nowy Jork), na Litwie  (Ejszyszki), Łotwie  (baza NATO w Adazi ,   Dyneburg, Ryga) , w Czechach (Praga, Czeski Cieszyn)  oraz w Austrii (Wiedeń). Gościliśmy w  Victims of Communism Museum w Waszyngtonie, Bazie NATO na Łotwie, Ambasadzie RP w Wiedniu, Domach Polskich i szkołach polonijnych. To ponad 20 dni pokazowych, gdzie gościliśmy 1591 widzów.

Przemyśl

W sumie przez cały 2023 r. prezentowaliśmy filmy dla publiczności polskiej i zagranicznej, gdzie odwiedziliśmy 80 miast i gościliśmy blisko 16,6 tysięcy widzów. Do zobaczenia w 2024 r.

 

Pokazy VR w Ambasadzie RP w Wiedniu, listopad 2023

IMG 5455

IMG 5439

 

Fot. BN