dsc 6345-2023-07-18-134454

W 2023 r. ISKRY NIEPODLEGŁEJ odwiedziły 130 miejscowości w całym kraju.

W 2023 r. ISKRY NIEPODLEGŁEJ — nowoczesny i multimedialny projekt Biura „Niepodległa” - odwiedziły wszystkie województwa, w sumie 130 miejscowości, gdzie mobilny spektakl zobaczyło blisko 63 tys. widzów. Dziękujemy, że byliście razem z nami!

 


Przez cały rok przejechaliśmy ponad 42 tys. km, czyli 12 razy objechaliśmy Polskę po długości granic, okrążyliśmy ziemię i pokonaliśmy dwukrotny dystans, jaki przebiegł Forest Gump. A tak na poważnie to multimedialne widowisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem w każdym mieście, miasteczku czy wsi, gdzie zawitała nasza ciężarówka. Widzowie wychodząc ze spektaklu, mówili: „My Polacy tyle zrobiliśmy?”, „Jechaliśmy do Was specjalnie 200 km. Świetna wystawa”, „Naprawdę, nawet tę naczepę zrobili Polacy?”, „Te światła i efekty. Coś pięknego. Nie dałoby się tego tak obejrzeć w domu”, „Pierwszy raz widzę te ordery na żywo. Robią wrażenie”, „Warto było stać w kolejce”…

 

Wałcz


ISKRY NIEPODLEGŁEJ na zaproszenie organizatorów towarzyszyły również takim wydarzeniom jak: mecz Gortat Team kontra Wojsko Polskie w Łodzi, 77. PZLA Mistrzostwa Polski U20 w Lublinie, Archidiecezjalne Dni Młodych w Wolinie, Ogólnopolskie Dni Truskawki w Korycinie, 800 lat Nysy, 600 lat Łodzi, Noc Muzeów w Warszawie i Opolu i wiele innych. Największa frekwencja, bo aż 1200 odwiedzających była na Podkarpaciu w Miejscu Piastowym oraz 1126 na Festiwalu Niepodległej na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Zwykle nasze multimedialne naczepy gościły w każdym z miejsc po 2-3 dni. W sumie w podróży spędziliśmy 224 dni, wyświetlając pokaz blisko 3000 razy.


ISKRY NIEPODLEGŁEJ to mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” popularyzujące sylwetki ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników. To część historii, bez której trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Polskę, to opowieść o potencjale naszej wspólnoty. Inauguracja przedsięwzięcia obyła się początkiem marca br. w mieście o ciekawej historii i 1000 zabytków - Przemyślu, trasę wakacyjną rozpoczęliśmy w turystycznym i górskim Polańczyku, setny przystanek ISKRY NIEPODLEGŁEJ świętowaliśmy w Warszawie przy okazji inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ostatni przystanek w 2023 roku zakończył się 2 grudnia w dolnośląskich Polkowicach.

 

 

 

Ustroń

 

Cały projekt ISKRY NIEPODLEGŁEJ opiera się na współdziałaniu. Trasa 2023 ułożona została dzięki zaproszeniom od lokalnych partnerów - jednostek samorządu terytorialnego, instytucji kultury czy organizacji pozarządowych. Dzięki ich wsparciu naczepy mogły stać np. na eleganckich placach miejskich czy towarzyszyć świętom i festynom. Działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży zaprojektowano we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej - ich momentem kulminacyjnym był Wirtualny Festiwal Iskier Niepodległej, w którym 10 listopada 2023 wzięło udział 126 szkół i około 1000 uczniów z całej Polski.

Mobilny spektakl  to przykład wykorzystania nowoczesnych technologii w   obszarze pamięci, dzięki czemu historia Polski i wartości dla Polaków najistotniejsze mogą być prezentowane w sposób interesujący i atrakcyjny dla różnych grup odbiorców, także tych najmłodszych, zachęcając ich do pogłębiania wiedzy w tym zakresie, podkreśla Wojciech Kalwat, dyrektor Biura „Niepodległa”.

Projekt ISKRY NIEPODLEGŁEJ powstał dzięki współpracy Biura „Niepodległa” i polskich producentów z różnych branż. Podczas wypracowywania formuły mobilnego spektaklu zaprojektowano nowoczesne narzędzia (m.in. mobilny ekran transparentny), które łączą funkcjonalność z atrakcyjnym designem przestrzeni. Narratorem prowadzącym odbiorców przez opowieść o polskich dokonaniach jest cyfrowy byt, a część grafik zostało stworzonych z pomocą sztucznej inteligencji. Widowisku multimedialnemu towarzyszy wybór kilku cennych eksponatów materialnych, pozyskanych dzięki uprzejmości Kancelarii Prezydenta RP, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Narciarskiego, PIAP Space sp. z o.o., Sieci Badawczej Łukasiewicz - Łódzkiego Instytutu Technologicznego i Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Z bliska zobaczyć  można najważniejsze polskie odznaczenia wojskowe i cywilne, czyli order Orła Białego i order wojenny Virtuti Militari, a także kamizelkę kuloodporną zaprojektowaną przez  J. Szczepanika. Zainteresowani osiągnięciami sportowymi z chęcią obejrzą Puchar Narodów zdobyty przez polskich skoczków narciarskich w sezonie 2016/17. Więcej na www.iskryniepodleglej.pl  

 

Łódź

***

Aplikacja ISKRY NIEPODLEGŁEJ z rozszerzoną rzeczywistością

Doświadczenie wizyty w naczepie ekspozycyjnej wspiera aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością. W Aplikacji ISKRY NIEPODLEGŁEJ można znaleźć ponad 100 biogramów wybitnych Polek i Polaków, którzy zmieniali świat – od ojców niepodległości po współczesnych sportowców i odkrywców. Jednak najwięcej frajdy, zarówno młodszym jak i starszym, sprawić mogą efekty AR. Poprzez zaanimowane atrybuty bohaterów (np. biegające dinozaury, lecący myśliwiec, igloo) zapraszają do poznawania 10 wyjątkowych postaci. Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play oraz AppStore.

Aby skorzystać z efektu Augmented Reality trzeba znajdować się przy naczepie ISKRY NIEPODLEGŁEJ lub posiadać specjalnie przygotowany bilet. Osoby czekające na wejście do naczep, po ściągnięciu aplikacji na telefon i jej odpaleniu powinny nakierować aparat na boczną ścianę okleiny i poczekaj aż uruchomią się efekty AR. W warunkach domowych, zamiast na naczepę, aparat należy skierować wygenerowany bilet dostępny pod linkiem: https://niepodlegla.gov.pl/bilet-iskry-niepodleglej/.

***

Winda, Audiodeskrypcja i tłumaczenie na Polski Język Migowy

ISKRY NIEPODLEGŁEJ posiadają udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Nad zwiedzającymi w trakcie pokazów zawsze czuwają animatorzy, którzy służą także niezbędną pomocą. Na potrzeby osób mających problemy z poruszaniem się dostępna jest winda, która łączy poziom chodnika z wnętrzem naczepy.

Dla osób z niepełnosprawnością wzroku przygotowaliśmy Audiowstęp. Kilkuminutowe nagranie do odsłuchania przed spektaklem na kanale YT Niepodległa zawiera informacje na temat warstwy wizualnej zaprezentowanych treści. Z kolei dla osób z niepełnosprawnością słuchu dostępne jest tłumaczenie na Polski Język Migowy. W trakcie spektaklu w naczepie należy włączyć film z tłumaczem (kanał YT Niepodległa) na swoim smartfonie, by móc jednocześnie podążać za prezentowanymi obrazami i wypowiadanymi przez lektora kwestiami. Audiowstęp i tłumaczenie na PJM powstały dzięki współpracy Biura „Niepodległa” z Fundacją Kultury Bez Barier.

***

Projekt ISKRY NIEPODLEGŁEJ sfinansowano z budżetu państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem projektu jest ORLEN. Trasę wsparła Fundacja ORLEN.

 

fot. Biuro "Niepodległa"/ BN