„Cztery domy słońca. Zima i Wiosna” - dwupłytowy album muzyczny dla dzieci.
Biuro „Niepodległa” i Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydali album muzyczny „Cztery domy słońca. Zima i Wiosna” w wykonaniu Kai i Janusza Prusinowskich, muzykanckiej kompani dziecięcej i przyjaciół, który jest wyjątkowym prezentem świątecznym dla dzieci.
Dwupłytowy album „Cztery domy słońca. Zima i Wiosna” to polska muzyka tradycyjna skierowana do publiczności największej, najwdzięczniejszej i… najmłodszej. Zrealizowana z udziałem śpiewaków i muzykantów, którzy dorosłość mają jeszcze przed sobą, więc wspólne tworzenie traktują nie jako pracę, a wyłącznie jako pasję. To dzięki nim dawne (bo przecież nie „stare”!) melodie i słowa pulsują fantazją, zabawą i radością. Najważniejszy jest tu, oczywiście, spontaniczny i radosny śpiew, ale Kaja i Janusz Prusinowscy oraz ich liczni przyjaciele - dorośli i dziecięcy - zaprezentowali też paletę instrumentów lepiej i mniej znanych, które opisali tak:
W te dmie lub dmucha - ligawa, szałamaja, klarnety, flety, saksofon, trąbka, gemshorn, fujarka, organki i gliniane ptaszki.
Te maja struny - skrzypce, basetla, kontrabas, lira korbowa, kannel, cymbały, gitara i mandolina.
W te się stuka lub uderza - baraban, bębenek obręczowy, werbel, drewniane stukadełka, dzwonki
i dzwoneczki i cymbały.
Te maja klawisze i miech - fisharmonia, harmonia polska i akordeon.
Niezwykle istotną rolą w edukacji muzycznej dzieci jest poznawanie tradycyjnych i ludowych melodii oraz instrumentów, które w sposób naturalny pogłębiają dziecięcą wiedzę o korzeniach kultury. To dziedzictwo niematerialne jak zwyczaje, obyczaje czy obrzędy - pod postacią artystyczną - okrywają przed młodą publicznością niewyczerpaną skarbnicę wiedzy o wielu polskich regionach - podkreśla Wojciech Kalwat, dyrektor Biura „Niepodległa”.
Na płytach można usłyszeć kolędy, które mają wiele wariantów i odmian. „Można z nich tworzyć kolekcje. O pastuszkach, czyli pastorałki. O aniołach. Kolędy życzące o świecie jak w bajce. Te zimowe, i te wiosenne. Śpiewają je dla Was i grają muzyczne rodziny i przyjaciele, którzy niejeden raz wędrowali od domu do domu jako najprawdziwsi kolędnicy” podkreślają Prusinowscy.
Kaja i Janusz Prusinowscy przez lata uczyli się od wiejskich muzykantów. Dziś sami są mistrzami, z ogromnym - liczonym nagraniami, koncertami i nagrodami - dorobkiem. I równie ogromnym wpływem na wszystkich, którzy pragną, by muzyczna tradycja nigdy nie stała się przeszłością, a była żywą częścią przyszłości.
Kompanię tworzą wytrawni muzycy znani ze sceny folkowej: Agnieszka i Mateusz Niwińscy, Maniucha Bikont, Michał Żak, Kazimierz Nitkiewicz, Piotr Piszczatowski oraz znani twórcy tradycyjni Maria Siwiec i Andrzej Klejzerowicz. Rodzinnego charakteru dodają kolędnicy z rodzin Burdalskich i Koźlakiewiczów.
Na płytach śpiewają i grają:
Muzykancka Kompania Dziecięca: Marysia Niwińska, Hania Prusinowska, Ignaś Koźlakiewicz, Stefan Żak, Gabrysia Burdalska, Adaś Burdalski, Filip Burdalski, Janek Koźlakiewicz, Malva Krysko, Witek Niwiński i Marysia Piszczatowska.
Krasnoludki, czyli najmłodsze dzieci: Frajda Bikont-Maziarz i Berek Bikont-Maziarz.
Kapela: Kaja Prusinowska (kapel mistrzyni), Janusz Prusinowski (kapelmistrz), Mateusz Niwiński , Kazimierz Nitkiewicz, Piotr Piszczatowski, Michał Żak, Robert Burdalski, Marta Urban-Burdalska i Ewa Koźlakiewicz.
Goście specjalni: Śpiewaczki z Gałek Rusinowskich (Maria Siwiec, Lena Popińska, Agata Korycka), Andrzej Klejzerowicz z Ciechanowca i Maniucha Bikont.
Koncert „Cztery domy słońca. Zima i Wiosna” z udziałem młodszych i starszych artystów odbędzie się w niedzielę 7 stycznia 2024 r. o g. 11.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
Album do kupienia na www.sklep.polskieradio.pl