dsc 6407-2023-07-18-134435

100. przystanek Iskry Niepodległej

Warszawa to setny przystanek ISKRY NIEPODLEGŁEJ. Nowoczesny i multimedialny projekt Biura „Niepodległa” od lutego br. zagościł w kilkudziesięciu większych i mniejszych miejscowościach w całym kraju. Przez kilka miesięcy wystawę obejrzało niemal 50 000 odwiedzających, którzy mieli okazję zapoznać  się z ekspozycją prezentującą fakty i historie wybitnych Polek i Polaków, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie.

Uroczyste otwarcie setnego przystanku ISKRY NIEPODLEGŁEJ rozpoczniemy konferencją prasową w środę 4 października 2023 r. o g. 13.00 na kampusie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Udział w briefingu zapowiedzieli: prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr hab. Anna Fidelus, Prorektor ds. studenckich i kształcenia, Wojciech Kirejczyk Dyrektor Biura „Niepodległa” prof. Rafał Wiśniewski, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury i Kierownik Katedry Socjologii Kultury UKSW oraz  Armen Artwich, członek zarządu PKN Orlen.

ISKRY NIEPODLEGŁEJ to mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” popularyzujące sylwetki ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników. To część historii, bez której trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Polskę, to opowieść o potencjale  naszej wspólnoty. Odwiedzając wystawę, można poznać historię m.in. Ludwika Hirszfelda, który wprowadził oznaczenia grup krwi: 0, A, B i AB i odkrył przyczyny konfliktu serologicznego,  Jana Czochralskiego, którego prace nad wynalezieniem metody otrzymywania monokryształów krzemu umożliwiają produkcję układów scalonych, Wandy Rutkiewicz, która jako jedna z najwybitniejszych na świecie himalaistek, stanęła jako pierwsza kobieta na szczycie K2,  Ireny Sendlerowej, która uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci podczas II wojny światowej, współpracującego z NASA Mieczysława Bekkera - podkreśla Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura „Niepodległa”.

Nowatorskie podejście do prezentacji polskiej historii mieści się w nowoczesnej naczepie, która przemierza kraj, odwiedzając kilkadziesiąt większych i mniejszych miast i miejscowości. Mobilny spektakl  to przykład wykorzystania nowoczesnych technologii w    obszarze pamięci, dzięki czemu historia Polski i wartości dla Polaków najistotniejsze mogą być prezentowane w sposób interesujący i atrakcyjny dla różnych grup odbiorców, także tych najmłodszych, zachęcając ich do pogłębiania wiedzy w tym zakresie. Przedsięwzięcie łączy najlepsze doświadczenie i wiedzę „Niepodległej” i każdy niezależnie od wieku, zainteresowań czy miejsca zamieszkania może stać się iskrą niepodległej i tworzyć nową historię naszego kraju – dodaje Wojciech Kirejczyk.

Projekt ISKRY NIEPODLEGŁEJ powstał dzięki współpracy Biura „Niepodległa” i polskich producentów z różnych branż. Podczas wypracowywania formuły mobilnego spektaklu zaprojektowano nowoczesne narzędzia (m.in. mobilny ekran transparentny), które łączą funkcjonalność z atrakcyjnym designem przestrzeni. Narratorem prowadzącym odbiorców przez opowieść o polskich dokonaniach jest cyfrowy byt, a część grafik zostało stworzonych z pomocą sztucznej inteligencji. Widowisku multimedialnemu towarzyszy wybór kilku cennych eksponatów materialnych, pozyskanych dzięki uprzejmości Kancelarii Prezydenta RP, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Narciarskiego, PIAP Space sp. z o.o., Sieci Badawczej Łukasiewicz - Łódzkiego Instytutu Technologicznego i Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Z bliska zobaczyć  można najważniejsze polskie odznaczenia wojskowe i cywilne, czyli order Orła Białego i order wojenny Virtuti Militari, a także kamizelkę kuloodporną zaprojektowaną przez J. Szczepanika. Zainteresowani osiągnięciami sportowymi z chęcią obejrzą Puchar Narodów zdobyty przez polskich skoczków narciarskich w sezonie 2016/17. Docelowo w 2023 r. multimedialne widowisko zobaczą mieszkańcy około 100 miejscowości we wszystkich województwach. Dokładną trasę można śledzić na stronie projektu www.iskryniepodleglej.pl oraz w kanałach social media Biura „Niepodległa”.

Lokalizacja i godziny otwarcia na UKSW  https://fb.me/e/axLlLYrAe

 

***

Aplikacja ISKRY NIEPODLEGŁEJ z rozszerzoną rzeczywistością

Doświadczenie wizyty w naczepie ekspozycyjnej wspiera aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością. W Aplikacji ISKRY NIEPODLEGŁEJ można znaleźć ponad 100 biogramów wybitnych Polek i Polaków, którzy zmieniali świat – od ojców niepodległości po współczesnych sportowców i odkrywców. Jednak najwięcej frajdy, zarówno młodszym jak i starszym, sprawić mogą efekty AR. Poprzez zaanimowane atrybuty bohaterów (np. biegające dinozaury, lecący myśliwiec, igloo) zapraszają do poznawania 10 wyjątkowych postaci. Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play oraz AppStore.

Aby skorzystać z efektu Augmented Reality trzeba znajdować się przy naczepie ISKRY NIEPODLEGŁEJ lub posiadać specjalnie przygotowany bilet. Osoby czekające na wejście do naczep, po ściągnięciu aplikacji na telefon i jej odpaleniu powinny nakierować aparat na boczną ścianę okleiny i poczekaj aż uruchomią się efekty AR. W warunkach domowych, zamiast na naczepę, aparat należy skierować wygenerowany bilet dostępny pod linkiem: https://niepodlegla.gov.pl/bilet-iskry-niepodleglej/.

***

Winda, Audiodeskrypcja i tłumaczenie na Polski Język Migowy

ISKRY NIEPODLEGŁEJ posiadają udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Nad zwiedzającymi w trakcie pokazów zawsze czuwają animatorzy, którzy służą także niezbędną pomocą. Na potrzeby osób mających problemy z poruszaniem się dostępna jest winda, która łączy poziom chodnika z wnętrzem naczepy.

Dla osób z niepełnosprawnością wzroku przygotowaliśmy Audiowstęp. Kilkuminutowe nagranie do odsłuchania przed spektaklem na kanale YT Niepodległa zawiera informacje na temat warstwy wizualnej zaprezentowanych treści. Z kolei dla osób z niepełnosprawnością słuchu dostępne jest tłumaczenie na Polski Język Migowy. W trakcie spektaklu w naczepie należy włączyć film z tłumaczem (kanał YT Niepodległa) na swoim smartfonie, by móc jednocześnie podążać za prezentowanymi obrazami i wypowiadanymi przez lektora kwestiami. Audiowstęp i tłumaczenie na PJM powstały dzięki współpracy Biura „Niepodległa” z Fundacją Kultury Bez Barier.

***

Projekt ISKRY NIEPODLEGŁEJ sfinansowano z budżetu państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem projektu jest ORLEN. Trasę wsparła Fundacja ORLEN.

 

Akredytacje do 3 października do g. 16.00 na adres wlabuda@niepodlegla.gov.pl