ulmowie rzeszów

Misterium „Przerwane dzieciństwo” - Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie

Jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych związanych z beatyfikacją Rodziny Ulmów będzie emocjonujące misterium multimedialne produkowane i realizowane przez artystów Filharmonii Podkarpackiej prowadzonej przez Martę Wierzbieniec pt.: „Przerwane dzieciństwo”. Po raz pierwszy męczeństwo polskich rodzin ratujących Żydów pod okupacją niemiecką opowiedziane zostanie z perspektywy najmłodszych świadków tych wydarzeń. Zobaczymy i usłyszymy okrucieństwo wojny oczami bezbronnych istot, którym wojna przerwała dzieciństwo. W trakcie poruszającego widowiska zgromadzona publiczności oprócz utworów Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara usłyszy także prapremierowe wykonanie kompozycji utworu muzycznego napisanego specjalnie na uroczystość beatyfikacji Rodziny Ulmów. Gary Guthman, mieszkający obecnie w Polsce, kompozytor amerykańskiego pochodzenia, jeszcze w marcu b.r. przyjął zamówienie Filharmonii na skomponowanie tego typu utworu.

Program koncertu, jak i obsada wykonawcza, to zespół znakomitych artystów, znanych nie tylko w Polsce. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie ma na swoim koncie wiele sukcesów koncertowych, m.in. wielokrotne koncerty w wiedeńskim Musikverein, tourne do Belgii, Chin, Gruzji, Hiszpanii, na Litwę, do Niemiec, na Słowację, Ukrainę, do Włoch i Watykanu. Chór Filharmonii Narodowej prowadzony obecnie przez Bartosza Michałowskiego jest najlepszym tego typu zespołem w Polsce.

Program wydarzenia został tak skonstruowany, by znalazło tam swoje miejsce uczczenie pamięci Rodziny Ulmów – w przeddzień ich Beatyfikacji, z drugiej by było nawiązaniem do tradycji żydowskiej, z którą Rodzinę tę tragiczny los związał na wieczność.

W trakcie misterium będą  przeplatać się utwory powstałe na bazie biblijnych tekstów psalmów (utwory polskiego twórcy – Mikołaja Gomółki i kompozytora amerykańskiego – Leonarda Bernsteina) oraz wątków zaczerpniętych z muzyki żydowskiej (m.in. Exodus Wojciecha Kilara). Zabrzmi też utwór na skrzypce solo o ogromnej sile przekazu, który swoją kategorią ekspresji nawiązuje do dramatów, jakie miały miejsce w czasie II Wojny Światowej. Będzie też wielka pieśń hymniczna Kościoła Katolickiego Te Deum w bardzo indywidualnej interpretacji Marka Bałaty. Agnus Dei Krzysztofa Pendereckiego zostanie wykonane w wersji instrumentalnej. To piękne, wzruszające dzieło, będące ogniwem wielkiej modlitwy; Polskiego Requiem.

Podczas koncertu poświęconego Rodzinie Ulmów widzowie będą świadkami widowiska multimedialnego, które łączyć będzie ze sobą wideo, animacje, przestrzenne dźwięki muzykę wykonywaną przez solistów i orkiestrę.

Widowisko będzie transmitowane na antenach TVP. Głównym organizatorem wydarzenia jest Filharmonia Podkarpacka, Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, Biuro „Niepodległa” współorganizuje wydarzenie w ramach otrzymanej dotacji celowej MKIDN.

***

Misterium odbędzie się 9 września 2023 r. o g. 20.30 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Wstęp tylko za zaproszeniami.

Obowiązują akredytacje dla dziennikarzy - biuroprasowe@podkarpackie.pl