1

Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" - pokazy VR czerwiec 2023

Zapraszamy na bezpłatne kino historyczne VR w ramach Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”! Zakładając specjalne gogle i słuchawki widzowie będą mieli okazję do spotkania z ciekawymi postaciami z polskiej historii – Jadwigą Jędrzejowską, Aleksandrem Żabczyńskim czy żołnierzami Bitwy Warszawskiej.

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” 2023 – pokazy VR

1

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to stworzona przez Biuro „Niepodległa i Fundację Koncept Kultura przestrzeń, w której popularyzujemy historię Polski za pomocą technologii Virtual Reality. Każdy gość otrzymuje gogle VR i słuchawki, dzięki czemu przenosi się do wirtualnego świata. Wydarzenia sprzed lat rozgrywają się dosłownie wokół niego – obraz projektowany jest dookoła widza (360 stopni), a obrotowe fotele umożliwiają swobodne obserwowanie akcji. Nowoczesna technologia sprawia, że goście Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” mają wrażenie jakby sami uczestniczyli w przygodach bohaterów.

Repertuar Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”

W Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” prezentowane są filmy, których Biuro „Niepodległa” było producentem lub współproducentem. Widzowie będą mieli do wyboru kilka tytułów:

Film VR „Dża-Dża

2

Fot. Marcin Suder / BN

Lata 40. XX wieku. Jadłodajnia w okupowanej Warszawie. To tu los splótł ścieżki oficera wojsk niemieckich Fabiana z niepozorną kelnerką Jadzią. Fabian, miłośnik tenisa, rozpoznaje w niej słynną przed wojną tenisistkę Jadwigę Jędrzejowską, która podbijała korty i serca widzów Rolanda Garrosa czy Wimbledonu.  Prasa zagraniczna, niezdolna wymówić jej imienia i nazwiska, nadała jej pseudonim „Dża-Dża” bądź „Żaża” od jej inicjałów. Oficer składa jej propozycję zagrania niezwykłego meczu na korcie. Jak potoczy się pojedynek? Sprawdźcie w filmie VR „Dża-Dża”.

Film VR „Nie kochać w taką noc”

3Fot. Marcin Suder / BN

Międzywojenna rewia. Blask świateł, olśniewające kostiumy, akrobatyczna choreografia, a gwiazdą wieczoru jest Aleksander Żabczyński – artysta, jeden z najpopularniejszych aktorów dwudziestolecia międzywojennego i amant filmowy. I choć na scenie wszystko wygląda dobrze, na korytarzach zaplecza toczy się komediodramat – konferansjer pomylił damy, które przybyły na niezwykły wieczór i zamiast żony Żabczyńskiego, do jego garderoby wpuścił piękną nieznajomą, Inę Benitę. Najuprzejmiejszy aktor II RP będzie się musiał nieźle natrudzić, by wyjść cało z tego ambarasu! Czy mu się to uda? Trzeba obejrzeć film „Nie kochać w taką noc”!

Film VR „Kino”

4Fot. Marcin Suder / BN

Rok 1902. Na świecie powstają pierwsze filmy. Kazimierz Prószyński za pomocą biopleografu – niezwykłej maszyny własnej konstrukcji – kręci swój film. Tak powstaje „Powrót birbanta”, który jest uznawany za pierwszy polski film. Fabuła jest stosunkowo prosta: tytułowy birbant, czyli próżniak, hulaka, wraca dorożką do domu po imprezie. Co jednak się stanie, gdy obecni na planie konsultanci zaczną zgłaszać Prószyńskiemu swoje wątpliwości? Jak wyglądał plan filmowy na początkach XX wieku? I co to znaczy film szkatułkowy? Odpowiedzi szukajcie w filmie VR „Kino”!

Film VR „Wiktoria 1920”

5fot. C. Pomykało

Sierpień 1920 roku. Polskie wojska wciąż cofają się pod naporem armii bolszewickiej. Wynik walk o Warszawę wydaje się być przesądzony. Do obozu wojsk polskich dociera jednak meldunek, który należy przekazać na Cytadelę. Czwórka żołnierzy postanawia spróbować dostarczyć wiadomość do Warszawy przedzierając się przez linie bolszewików. Wraz ze spotkaną fotografką Polą Lewicką mierzą się z wyzwaniami, pościgami i walkami kawalerii. Czy uda im się dostarczyć meldunek? Czy bohaterowie ryzykują na próżno? Widz przekona się na własnej skórze, oglądając film VR „Wiktoria 1920”.

Film VR „MS Piłsudski – Podwodna Misja”

6Fot. dzięki uprzejmości Fundacji Koncept Kultura.

Pływający na legendarnym polskim transatlantyku MS „Piłsudski” dziadek Józek zaraził morską pasją swoją małą wnuczkę – Kasię. Dziś czterdziestoletnia Kaśka jest doktorem archeologii podwodnej i wraz z zespołem wyrusza z misją badawczą na wrak legendarnego statku, na którym zaczęła się historia miłości jej dziadków. Czy załodze uda się zejść kilkadziesiąt metrów pod wodę i bezpiecznie wrócić z inwentaryzacji 3D „Piłsudskiego”? Czy odkryją skrywane na wraku skarby, a może tajemnice? Zapraszamy na podróż w batyskafie na dno Morza Północnego, aby poznać sekrety „polskiego Titanica”, w filmie VR „MS Piłsudski – Podwodna Misja”.

Podróż filmów VR po Polsce

Od początku istnienia Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” zagościł w dziesiątkach miejsc. Jego repertuar wciąż się poszerza. W 2023 r. czeka nas 100 dni pokazowych. Poznawanie historii z VR może być fascynującą przygodą dla starszych i młodszych!

Ogólnopolska trasa pokazów Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”, czerwiec 2023:

Wszystkie pokazy są bezpłatne. Na niektóre z nich obowiązują zapisy – informacje można znaleźć klikając w linki do kolejnych przystanków.

Zapraszamy!

UWAGA! Filmy nie są przeznaczone dla widzów poniżej 12 roku życia. Nie zaleca się oglądania osobom z problemami z błędnikiem, które przechodziły ataki epilepsji oraz posiadającym wszczepione urządzenia wspomagające działające na fale radiowe, np. rozrusznik.

Projekt sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.