murale naglowek 2

Wyjątkowa akcja dla upamiętnienia 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Zakończyło się polskim zwycięstwem, a w jego wyniku w granice II RP włączono dużą część ziem dawnej Prowincji Poznańskiej. 103. lata później Biuro Programu „Niepodległa” dla upamiętnienia tamtych wydarzeń zorganizowało wyjątkową wystawę fotografii przedstawiających murale, które zostały stworzone przez lokalne społeczności Wielkopolski m.in. z okazji 100. rocznicy powstania. Wystawę prezentowaną na nośnikach citylight AMS zlokalizowanych na wiatach przystankowych oglądać można w całej Polsce.

Z okazji 103. rocznicy Powstania Wielkopolskiego Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza nawystawę wielkopolskich murali. W ramach projektu powstała ogólnopolska galeria fotografii – zdjęcia prezentujące wyjątkowe murale oglądać można na wiatach przystankowych m.in. Poznania, Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Szczecina oraz Trójmiasta i Aglomeracji Śląskiej.

Prezentowane na wystawie projekty powstały w głównej mierze z okazji setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, a przygotowane zostały z inicjatywy lokalnych społeczności i firm, które do dziś otaczają je opieką. Wielkoformatowe obrazy uliczne prezentują regionalną perspektywę opowieści o wydarzeniach historycznych. Na wystawę „Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie” składa się 14 murali, które na co dzień zdobią m.in. Grodzisk Wielkopolski, Wrześnię, Śrem, Kostrzyn, Koziegłowy czy Gniezno.

– Opowiadanie o wydarzeniach historycznych w nieszablonowy, ciekawy dla odbiorców sposób to jedna z najważniejszych gałęzi działalności Biura Programu „Niepodległa” – podkreśla Wojciech Kirejczyk, p.o. dyrektora Biura Programu „Niepodległa”. – Niepodległa włącza się w upamiętnienie kolejnych rocznic wybuchu Powstania Wielkopolskiego przede wszystkim poprzez wspieranie inicjatyw lokalnych podejmowanych m.in. przez instytucje kultury z regionu. W roku 2018, kiedy obchodziliśmy setną rocznicę wybuchu powstania, w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” wsparcie otrzymało blisko 30 wielkopolskich inicjatyw upamiętnienia tego wydarzenia. – dodaje Kirejczyk.

- Dla AMS wspieranie inicjatyw lokalnych przywołujących pamięć o ważnych wydarzeniach historycznych z dziejów naszego kraju zawsze było bardzo istotne – mówi Maciej Garczyński, wiceprezes z Grupy AMS – Na przestrzeni ostatnich lat zrealizowaliśmy liczne akcje edukacyjne przygotowywane we współpracy ze stowarzyszeniami czy instytucjami kultury, adresowane głównie do młodzieży i mające na celu zainteresowanie młodych ludzi historią Polski. Przykładem takiego działania jest coroczne wsparcie akcji „Niepodległa do hymnu”, której inicjatorem jest Biuro Programu „Niepodległa” czy zrealizowana wewspółpracy z Niepodległą kampania upamiętniająca 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego, którą obchodziliśmy w maju 2021 r.

Wystawa prezentowana będzie między 27 grudnia 2021 r. a 7 stycznia 2022 r. także naogrodzeniu siedziby Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie. Wystawa jest również dostępna w wersji elektronicznej na portalu www.niepodlegla.gov.pl do samodzielnego pobrania i wydruku.

 

Więcej na https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/zwycieskie-powstanie-wielkopolskie-ogolnopolska-wystawa-lokalnych-murali/ 

Załączniki