100latPolska-Wegry

Setna rocznica pierwszego meczu Polska-Węgry

Biuro Programu „Niepodległa” włącza się we wspólne obchody setnej rocznicy pierwszego meczu w piłce nożnej pomiędzy reprezentacjami Polski i Węgier. Mecz piłkarski Polska-Węgry rozegrany został 18 grudnia 1921 roku w Budapeszcie i był jednocześnie pierwszym oficjalnym meczem reprezentacji Polski w piłce nożnej. Uroczystości zainicjowane przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka wpisane zostały w serię wydarzeń upamiętniających odbudowę polskiej państwowości po 1918 roku.

– Jako Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka chcemy być wszędzie tam, gdzie między narodem polskim i węgierskim dzieje się coś wyjątkowego. Sport, w szczególności piłka nożna, jest świetną okazją, aby wspólnie przeżywać piękne emocje. Szczególnie że towarzyszy temu niezwykła historyczna klamra – dzisiejszy mecz naszych reprezentacji piłkarskich po stu latach od pierwszego meczu Biało-Czerwonych w Budapeszcie – powiedział Maciej Szymanowski, Dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

– Sto lat temu, gdy odbudowywaliśmy nasz kraj po odzyskaniu niepodległości, to właśnie sport był jednym z ważniejszych spoiw naszego społeczeństwa. Łączyliśmy się ponad podziałami, gdy wspólnie dopingowaliśmy Polaków na arenach międzynarodowych. Pierwszy mecz międzynarodowy z Węgrami w 1921 roku na stałe wpisał się w historię piłki nożnej w Polsce. Dziś, blisko 100 lat później, możemy przypomnieć to wydarzenie i jego wagę dla sportu w Polsce – wyjaśnił Wojciech Kirejczyk, zastępca dyrektora Biura Programu „Niepodległa”.

„Przyjaźń łączy nas od zawsze. Piłka nożna od 100 lat” – to hasło specjalnego spotu emitowanego 15 listopada br., w dniu meczu Polska-Węgry - wyprodukowanego z inicjatywy Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka oraz Biura Programu „Niepodległa”. Spot upamiętnia 100. rocznicę pierwszego oficjalnego meczu polskiej reprezentacji w piłce nożnej, który odbył się między reprezentacjami Polski i Węgier w Budapeszcie w 1921 roku. W spocie komentator sportowy tworzy efekt swoistej kompresji czasowej - zawodnicy obu reprezentacji, którzy wystąpili w historycznym meczu 100 lat wcześniej, zagrywają piłkę do gwiazd dzisiejszych reprezentacji obu krajów: Synowiec podaje na długi słupek do Kałuży, ten zgrywa do Lewandowskiego. Vilmos Kertész prostopadle do Szalaiego - mówi lektor. Dzięki pomocy Retro Ligi twórcy użyli także rekwizytów z epoki, takich jak piłka oraz okolicznościowego proporczyka wykonanego przez Polski Związek Piłki Nożnej dla upamiętnienia tamtego wydarzenia.