017 Festiwal Niepodlegla fot Tolloczko 11 2021

Polacy radośnie uczcili Narodowe Święto Niepodległości 2021

Wydarzenia przygotowane przez Biuro Programu „Niepodległa” z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości zgromadziły ponad 250 tys. gości na festiwalu w Warszawie i kolejne miliony uczestników akcji „Niepodległa do Hymnu” w Polsce i na świecie. Dziesiątki tysięcy internautów obserwowało wybrane wydarzenia w mediach społecznościowych.

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczął „Koncert dla Niepodległej” zorganizowany w Teatrze Narodowym w Warszawie 10 listopada. Wydarzenie, podczas którego można było usłyszeć autorskie interpretacje utworów Chopina, Norwida i Niemena, transmitowane było w Internecie, Programie 2 Polskiego Radia i na antenie TVP Kultura.

Ogromną popularnością cieszyła się akcja „Niepodległa do Hymnu”.

– Wspólne śpiewanie hymnu zorganizowaliśmy po raz czwarty i kolejny już raz Polacy i przyjaciele Polski w kraju i poza granicami udowodnili, że akcja „Niepodległa do hymnu” jest dobrym sposobem na stworzenie wspólnoty w święto Niepodległości. W tym roku do kalendarium akcji zgłosiło swoje wydarzenia 900 instytucji z Polski i ze świata, ale wiemy już, że uroczystości było wiele więcej. Wszystkim organizatorom należą się szczególne podziękowania za zaangażowanie – mówi Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. – Dziękujemy przede wszystkim samorządom terytorialnym, instytucjom kultury, ale też szkołom i przedszkolom, które włączały się do akcji już w środę. W akcji wsparli nas również przedstawiciele Lasów Państwowych i poszczególnych nadleśnictw, Poczta Polska, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz polskie placówki dyplomatyczne i instytuty polskie w wielu krajach. Do śpiewania Hymnu przyłączyli się również przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej i OSP, Policji, żołnierze zawodowi i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz liczne drużyny harcerskie – dodaje dyrektor Kowalski.

W 2021 roku hymn zaśpiewać można było w miastach i gminach całej Polski. Poza wszystkim miastami wojewódzkimi Mazurek Dąbrowskiego wybrzmiał m.in. w Płocku, Pucku, Kaliszu, Jarosławiu, Cieszynie, Bogatyni, Skierniewicach, Grodzisku Mazowieckim, Suwałkach, Sandomierzu i wielu innych. Poza granicami Polski Hymn śpiewano między innymi w Indonezji, Japonii, Singapurze, Nowej Zelandii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Rosji, Kanadzie, USA, Brazylii, Argentynie, Chile, Wenezueli oraz wielu krajach Europy.

– Tegoroczna akcja miała też wielu wspaniałych ambasadorów, którzy zapraszali Polaków do świętowania. Do naszej kampanii przyłączyły się m.in. gwiazdy świata sportu. W naszym spocie zapraszającym do śpiewania wystąpili lekkoatleci, a w mediach społecznościowych wspierali nas przedstawiciele prawie każdej dyscypliny sportowej – opowiada Jan Kowalski. – Serdecznie dziękuję za zaangażowanie sportowcom z Team Orlen i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Spot promujący akcję dotarł do blisko miliona odbiorców dzięki wsparciu dziesiątków instytucji kultury, instytucji samorządowych i administracji państwowej oraz naszych przyjaciół ze świata sportu i kultury – dodaje Jan Kowalski.

Centralnym wydarzeniem kulturalnym obchodów Narodowego Święta Niepodległości był Festiwal „Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu” w Warszawie. Wszystkie przygotowane atrakcje przyciągnęły w ciągu całego dnia ponad 250 tys. gości. Poza tradycyjnymi już scenami z muzyką na żywo, tańcami polskimi i namiotem z atrakcjami dla dzieci, Niepodległa zaprezentowała wyjątkowe happeningi przedstawiające ojców niepodległości, dziesiątki koncertów ulicznych, grę miejską oraz Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”.

– Frekwencja na Festiwalu dorównywała edycjom z lat 2018 i 2019 (w 2020 roku z powodu obostrzeń epidemicznych Festiwal realizowany był wyłącznie online). Wiele atrakcji gromadziło całe rodziny, które szukały możliwości radosnego świętowania jednej z najważniejszych rocznic w naszej historii - mówi Wojciech Kirejczyk, zastępca dyrektora Biura Programu „Niepodległa”. – Olbrzymią widownię gromadzili między innymi artyści sceny muzycznej, choć dziesiątki parad muzycznych i tanecznych na Krakowskim Przedmieściu nie ustępowały zainteresowaniem największym artystom. Dzięki kilkunastu różnym zespołom muzyka towarzyszyła gościom festiwalu praktycznie wszędzie i przez cały czas – dodaje Wojciech Kirejczyk.

Koncerty ze sceny muzycznej transmitowane były również w mediach społecznościowych. Występy Magdy Beredy, Bitaminy, Dawida Kwiatkowskiego, Pawła Domagały i Grubsona zgromadziły ponad 20 tys. widzów przed komputerami i telewizorami w Polsce i za granicą.

Uzupełnieniem atrakcji festiwalowych był specjalny program przygotowany w pawilonie kulturalnym „Niepodległa. Miejsce Spotkań” w warszawskich Łazienkach Królewskich. Wspólne śpiewanie pieśni legionowych z Ferajną z Hoovera zakończone hymnem, warsztaty dla dzieci, premiera wycieczkowej atrakcji - Niemapy o Trakcie Królewskim oraz warsztaty tańców miejskich zakończonych potańcówką z Warszawskim Combo Tanecznym zaangażowały ponad 1000 osób.

Załączniki