zajawka-komunikat

„Niepodległa” świętuje 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Biuro Programu „Niepodległa” przypomina jedną z najważniejszych bitew nowożytnego świata. Wspólnie uczcijmy bohaterów, którzy ochronili Polskę i Europę przed naporem bolszewickim w 1920 roku. Z tej okazji „Niepodległa” zaprasza do wspólnego udziału w wydarzeniach zaplanowanych dla upamiętnienia 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej i całej wojny polsko-bolszewickiej z lat 1919-1921.

- W 1920 roku Polska nie tylko obroniła swoją dopiero co odzyskaną niepodległość, ale również powstrzymała marsz bolszewików w kierunku zachodniej Europy. Przypominamy nie tylko poświęcenie polskich żołnierzy, ale również wsparcie innych krajów w tamtym boju – opowiada Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. – Chcemy naszymi działaniami zachęcić do poznania historii tamtej wojny, ale też przypomnieć jak skomplikowana była to sytuacja i jak wiele musieliśmy poświęcić w obronie przed najazdem bolszewików. Dlatego tegoroczny plan działań przewiduje zarówno bardzo rzeczowe debaty historyczne, które organizujemy z naszymi partnerami, jak i działania zachęcające do spojrzenia na rok 1920 z innej perspektywy – dodaje dyrektor Kowalski.

W sierpniu 2021 roku Polacy mogą spodziewać się wielu atrakcji, które zainteresują pasjonatów historii, jak i amatorów wrażeń:

Już 10 sierpnia „Niepodległa” wspólnie z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku organizuje debatę naukową poświęconą Bitwie Warszawskiej i realiom czasów 1920 roku. Debata transmitowana będzie z Muzeum Czartoryskich w Puławach i będzie ją można obejrzeć m.in. na kanale YouTube Muzeum i na profilu „Niepodległej” na Facebooku.

debata-profesorska-cud-nad-wisla-w-pulawach-plansza-1

15 sierpnia, w symboliczną rocznicę jednej z najważniejszych bitew świata (między innymi wg brytyjskiego dyplomaty Edgara D’Abernon), „Niepodległa” organizuje koncert pieśni wojskowych i patriotycznych zespołu Ferajna z Hoovera, tym razem w gościnnych progach Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Koncert rozpocznie się w niedzielę 15 sierpnia 2021 r. o godz. 16.00 na dziedzińcu Muzeum, a dołączyć można również online m.in. na profilu „Niepodległej” na Facebooku. Przed koncertem, „Niepodległa” i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zapraszają m.in. na bezpłatne warsztaty rodzinne, spacery historyczne i pokazy wojskowe.

- Przypominamy również, naszą produkcję filmową poświęconą Bitwie Warszawskiej, tym razem w niezwykłej skali. Przygodowy film fabularny „Wiktora 1920”, zrealizowany w technologii Cinematic VR, przypomni nam, z jakimi przeciwnościami musieli mierzyć się polscy żołnierze i wywiadowcy, ale też pokaże, co mogło wpłynąć na wyniki bitwy – tłumaczy Jan Kowalski z „Niepodległej”.

Plakat filmu VR - Wiktoria 1920

Pokazy filmu VR „Wiktoria 1920”, który ogląda się w dedykowanych goglach VR, organizowane są w kilku miejscach w Polsce:

  • 14-19.08.2021 r., w „Niepodległa. Miejsce Spotkań” w warszawskich Łazienkach Królewskich
  • 10-15.08.2021 r., w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
  • do 31.08.2021 r., w Czerwińsku nad Wisłą
  • 14-15.08.2021 r., w Białymstoku (wspólnie z fundacją Koncept Kultura)
  • 16-19.08.2021 r. we Włocławku (pokazy organizowane przez Narodowe Centrum Kultury)
  • 08.2021 r. w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Pokazy filmu „Wiktoria 1920”, jak i kilkanaście innych, interaktywnych atrakcji, czekają również na gości mobilnego Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”, które odwiedza kolejne miasta. Niezwykłe multimedialne muzeum „Niepodległej” zagości w najbliższych dniach w:

  • Olsztynie – Plac Solidarności – 09-11.08.2021
  • Pucku – Stary Rynek – 14-16.08.2021
  • Lęborku – Plac Pokoju – 17-19.08.2021

Lista kolejnych miejsc, do których przyjedzie WTH, jest dostępna na stronie internetowej „Niepodległej” w specjalnej zakładce „Niepodległa w trasie”.

Dla spragnionych wiedzy o historii niepodległej Polski, ale również dla szukających informacji o nadchodzących wydarzeniach, cały czas dostępna jest strona www.niepodlegla.gov.pl. To tu znaleźć można przeczytać m.in. artykuł popularnonaukowy pt. „Młodzież akademicka w służbie II Rzeczpospolitej”, który powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Muzeów Uczelnianych, jak również przypomnieć sobie nasz ubiegłoroczny cykl „Wiktoria 1920”, przedstawiający dzieje wojny polsko-bolszewickiej w kontekście źródeł historycznych. Ze strony „Niepodległej” można także pobrać bezpłatną wystawę planszową „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa”, stworzoną wspólnie z Muzeum Wojska Polskiego.

BITWA1920 zajawka 2

O samej Bitwie Warszawskiej najlepiej zaś poinformuje wspólny serwis „Niepodległej” i Polskiego Radia - https://bitwa1920.gov.pl, który od czasu swojej premiery latem ubiegłego roku zdobył duże uznanie (m.in. nagroda Srebrnego Bohaterona 2020 czy nagroda Mobile Trends Awards w kategorii strona mobilna/RWD).                                                                                                                                                                                         

 

IP belka logo