WYSZYNSKI PLAKAT FINAL B1 23 08 2021

zapowiedź filmu "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie"

Biuro Programu „Niepodległa” kooproducentem filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” w reyserii Tadeusza Syki i wyprodukowanego przez High Hope Films. Poniżej przedstawiam komunikat prasowy producenta filmu. 

 

3 sierpnia 2021 roku o godz. 14:00 odbyła się konferencja prasowa dotycząca powstającego fabularnego dramatu wojennego pt. WYSZYŃSKI - ZEMSTA CZY PRZEBACZENIE w reżyserii Tadeusza Syki. Konferencja miała miejsce w pawilonie kulturalnym Niepodległa Miejsce Spotkań w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Na konferencji prelegentami byli:

 • Kazimierz Nycz - Arcybiskup Metropolita Warszawski
 • Jan Józef Kasprzyk - Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
 • Tadeusz Syka - producent oraz reżyser filmu
 • Jan Kowalski - dyrektor Biura Programu „Niepodległa” - koproducent
 • Marcin Chmielnicki - Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

„Przygotowaliśmy wojenny film fabularny, który pokazuje nieznaną twarz Wyszyńskiego, jego rozterki i zaangażowanie w walkę o Polskę - powiedział Tadeusz Syka, producent i reżyser filmu. – Zakończyliśmy już etap produkcji i przygotowujemy film do dystrybucji. Wspólnie z dystrybutorem - Kino Świat, premierę zaplanowaliśmy na 17 września” - dodał Tadeusz Syka.  

Ponadto reżyser podkreślił, że:

„Wszystko to co wydarzyło się po 1946 roku w życiu Prymasa jest nam znane. Mało kto wie o wojennym wątku Wyszyńskiego. Dlatego powstaje ten film. Tym bardziej, że jak przyznawał późniejszy Prymas - „Powstanie Warszawskie mnie ukształtowało”. Dlatego aby zrozumieć Prymasa, trzeba zobaczyć film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie.

O swoim udziale w filmie opowiedzieli również aktorzy grający w przygotowanej produkcji.

 • Ksawery Szlenkier - ks. por. Stefan Wyszyński ps. Radwan III
 • Marcin Kwaśny - por. Zygmunt Sokołowski ps. „Zetes”
 • Grzegorz Krynicki - Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”

- Postać Wyszyńskiego mogła się wydawać prosta tylko na pierwszych etapie rozmów o filmie. Już pierwszego dnia zdjęciowego wiedziałem, że to nie jest postać jednoznaczna, a sam film nie pokazuje wyłącznie księdza, ale przede wszystkim człowieka – powiedział Ksawery Szlenkier. Najważniejsze dla mnie było aby nie zagrać pomnika a człowieka, który w obliczy wojny musi podejmować trudne decyzje - dodał Szlenkier.

Producenci filmu zaprezentowali również wyjątkowe rekwizyty, które zagrały w filmie - oryginalne eksponaty z czasów Powstania Warszawskiego, które należały do postaci pokazywanych w filmie:

 • ornaty skrzypcowe należące do kard. Wyszyńskiego,
 • habit noszony przez Matkę Różę Czacką,
 • pudełko po butach należące do ks. por. Wyszyńskiego, które na czas Powstania zostało przerobione na apteczkę do przenoszenia leków oddziałom powstańczym,
 • zegarek podróżny, maszyna do pisania dla niewidomych i książka w alfabecie Braille’a z pokoju Matki Róży Czackiej,
 • obraz olejny z 1943 roku z podpisem zakonspirowanego ks. por. Wyszyńskiego - pamiątki rodziny Marcjaszów.

Punktem kulminacyjnym konferencji było symboliczne ogłoszenie filmu przez kardynała Kazimierza Nycza oficjalną produkcją uroczystości beatyfikacyjnych kard. Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej. W liście do twórców kardynał Nycz napisał:

 

"Jako Arcybiskup Metropolita Warszawski pragnę osobiście zatwierdzić, że pełnometrażowy, fabularny film pod tytułem „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” w reżyserii Tadeusza Syki jest oficjalną produkcją uroczystości beatyfikacyjnych Stefana kardynała Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej oraz obchodów roku 2021, którego Prymas Tysiąclecia jest patronem. "

Ponadto kardynał Nycz dodał:

"Jeżeli młody widz - bo tacy właśnie ludzie nie pamiętają prymasa Wyszyńskiego - czegoś się z tego filmu nauczy, to będzie wielka rzecz".

Jan Józef Kasprzyk - Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

"Bez tego fragmentu życia księdza prymasa nie zrozumiemy jego słów, iż niepodległość jest najpiękniejszym darem, jaki Opatrzność daje ludziom, narodom i państwom”

Ponadto Minister dodał:

„Myślę, że ta opowieść, którą zobaczymy na ekranie, rozwieje wątpliwości, czy w czasie II wojny światowej można było postąpić inaczej niż ksiądz prymas, niż jego koleżanki i koledzy z AK”.

 

Aktualizacja:

Film "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" został nagrodzony w czasie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. 

Arkadiusz Gołębiewski - Dyrektor Festiwalu: "Podczas XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni, postanowiliśmy uhonorować film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” w reżyserii Tadeusza Syki nagrodą specjalną „Drzwi do wolności”. Jest to film szczególnie wyjątkowy, który tak jak postawa życiowa Prymasa Tysiąclecia uchyla „Drzwi do Wolności” nie tylko tym pokoleniom, które zawdzięczają ją Wyszyńskiemu ale również tym przyszłym pokoleniom, które dzięki takim obrazom rozumieją tamte czasy. Produkcja „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” jest filmem, który zapisuje kolejną białą plamę w polskiej historii. Czymś oczywistym i wielkim zaszczytem jest, że możemy go pokazywać na naszym festiwalu wśród wielości międzynarodowych produkcji. Mogę śmiało powiedzieć, że fragment życia Wyszyńskiego z czasów Powstania Warszawskiego, był kompletnie nieznany szerszej publiczności. Dlatego tak ważna rolę pełnie ten film i trzeba go nagradzać”.

Tadeusz Syka: Dziękujemy za to wyróżnienie i cieszymy się wspólnie z całym zespołem, że mamy pierwszą nagrodę i to właśnie na tym festiwalu. Jestem dumny, że jury doceniło nasz wkład w historię XX wieku w postaci ukazania nieznanych, wojennych losów porucznika Wyszyńskiego, przyszłego Prymasa Polski. Chcemy aby ten film wybrzmiał na kolejnych festiwalach podkreślając osobę Wyszyńskiego i czasu w jakim przyszło mu dojrzewać.

 

 

Więcej informacji udziela: 

High Hope Films - grupa medialna braci Syków

E-mail:  biuro@highhopefilms.tv

 

 


Opis filmu:

Spektakularna filmowa realizacja opowiadająca nieznane szerszej publiczności losy wojenne księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - przyszłego Prymasa Polski. Jest rok 1944, w ferworze wojny poznajemy młodego księdza Wyszyńskiego, który niedawno został mianowany kapelanem oddziału na terenie Puszczy Kampinoskiej. Równolegle działa on w powstańczym szpitalu. Wszyscy znają go tam pod pseudonimem „Radwan III”. Wojenna rzeczywistość jest dla ks. Wyszyńskiego kuźnią charakteru, walką o nadzieję i miłość, szczególnie wobec nieprzyjaciół. Jak w wojennej codzienności mamy wybaczać - pyta bohater. W czasie krytycznych sytuacji, takich jak rewizja szpitala przez oddziały SS czy podczas łapanki, Wyszyński staje w obliczu próby. Stara się dzielnie wspierać swoich kompanów, dodając im nadziei.

Widziana w oddali płonąca Warszawa i przynoszone przez wiatr spalone fragmenty książek, przypominają o trwającym w mieście Powstaniu. Kolejne transporty rannych ze stolicy wymagają natychmiastowej opieki, a niemieckie patrole przeczesują teren w poszukiwaniu wycofujących się bohaterów. W tych niezwykle trudnych czasach hartuje się siła ducha i wielkość serca przyszłego Prymasa Polski. W ogłuszającym huku ostrzałów artyleryjskich, przy łóżkach zabandażowanych Powstańców czy podczas mrożących krew w żyłach spotkań z bezdusznymi hitlerowskimi żołnierzami – wiara ks. por. Wyszyńskiego hartuje się i kształci.

„Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” to opowieść o człowieku, który w obliczu wojny musi dokonywać trudnych wyborów i odpowiedzieć sobie na pytanie „Jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać?”

 

 

 

1. Informacje szczegółowe:

CZAS TRWANIA: 90 min

GATUNEK: dramat wojenny, biograficzny

RODZAJ: fabularny

DYSTRYBUCJA FILMU: KINO ŚWIAT - ogólnopolska premiera kinowa 17 września

 

EKIPA:

Scenariusz/Reżyseria: Tadeusz Syka

Producent: Maciej Syka & Tadeusz Syka - studio High Hope Films

Koproducent: Biuro Programu "Niepodległa"

Zdjęcia: Krzysztof Mieszkowski

Muzyka: Atanas Valkow

Montaż: Mateusz Kiełbowicz

Dźwięk: Dariusz Kowalczyk

Opieka artystyczna: Prof. Krzysztof Zanussi

Fotosy: Emilia Bąk

 

OBSADA AKTORSKA

Ksawery SZLENKIER („Jack Strong, „Ambasada”, „Kierunek Noc”) - ks. por. Stefan Wyszyński ps. Radwan III

Małgorzata KOŻUCHOWSKA („Proceder”, „Listy do M. 2”) - Matka Róża Czacka

Ida NOWAKOWSKA („Sala Samobójców”, „Poza zasięgiem”) - Siostra Serafina

Marcin KWAŚNY („Pilecki”, „Kamerdyner”, „Stulecie Winnych”) - por. Zygmunt Sokołowski ps. Zetes

Adam FIDUSIEWICZ („Czas honoru – Powstanie”, „W pustyni i w puszczy”) - pchor. Stanisław Brzoza

Agnieszka KAWIORSKA („Pitbull. Ostatni pies”, „Katyń”) - Zosią Łączniczka KSM-Ź

Dominik CHMIELEWSKI - ks. Jerzy Baszkiewicz ps. Radwan II

Robert CZEBOTAR („Legiony”, „Ludzie i Bogowie”) - obesrt Kurt Landowski

Lech DYBLIK („Wołyń”, „Pod nocnym aniołem”) - Haputmann Otto von Schutz

Jan MARCZEWSKI („Piłsudski”, „Gorzko, Gorzki”) - powstaniec Jaś Wojciechowski

Wojciech SUKIENNIK - dr Jan Cebertowicz ps. Świerk

Mariusz DRĘŻEK („Magnezja”, „Pitbull”) - porucznik SS - Hauptman Kotz

 

EKIPA PRODUKCYJNA: producentami filmu są bracia Tadeusz i Maciej Sykowie. Koproducentem filmu jest Biuro Programu „Niepodległa”.

Bracia Sykowie współtworzą studio filmowe High Hope Films. Dotychczas znani są z takich filmów jak: „The Human Experience Wszystko o człowieku” - (32 nagrody na różnych festiwalach), „Outcasts - Szare Anioły”, „Pewność”. Są autorami blisko 30 pełnometrażowych filmów dokumentalnych o różnej tematyce. Prowadzą również własny kanał na platformie youtube: „Do zobaczenia w Niebie”.

Autorem scenariusza filmu „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” jest Tadeusz Syka, który jako spiritus movens projektu podjął się reżyserii filmu, przy współudziale Jakuba Nurzyńskiego („Wiedzmin - Pół wieku poezji później”). Autorem zdjęć jest Krzysztof Mieszkowski, który na planie dowodził pionem operatorskim (łącznie: 5 operatorów). Realia epoki odtwarzają w pierwszej kolejności Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”, Grupa Rekonstrukcyjno-Filmowa „Bemowo”, Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach oraz Grupy Kaskaderskie „Stunt Forces” oraz „Primie Fury” oraz statyści z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z całej Polski. Ponadto w filmie pojawiają się szerokie efekty pirotechniczne w wykonaniu mistrza pirotechniki Artura Sobieraja. Bezpieczeństwa na planie pilnował Pion Ochrony Wojska Polskiego z Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz Oddział Straży Pożarnej w Laskach. Konsultacji historycznych podjęli się Tomasz Karasiński, Grzegorz Krynicki oraz siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

 

LOKALIZACJE: okolice Warszawy, tereny tzw. „Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej” czyli: Laski, Izabelin, Sieraków, Wiersze, Granice oraz obszar Puszczy Kampinoskiej.

2. Ciekawostki:

W produkcji wzięło udział około 200 aktorów i rekonstruktorów, kaskaderzy, oryginalne pojazdy historyczne takie jak: Opel Blitz, MercedesL4500A, Volkswagen Kubelwagen, 120-letnia furmanka czy motocykl BMW R75. Na planie pojawiają się również konie w tym jeden wyścigowy (klasa olimpijska). Mnóstwo pracy mieli także scenografowie i kostiumografowie. Na potrzeby filmu powstał mundur Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej - jedyny taki w Polsce. Mundur odtworzono na podstawie przedwojennego rozporządzenia Ministra Wojny z lat 30 XX w. Wśród rekwizytów używanych na planie pojawiły się m.in. autentyczne pudełko od butów, należące do ks. porucznika, w którym przetrzymywał bańki lekarskie do stawiania potrzebującym pacjentom w szpitalu powstańczym w Laskach. Ponadto udało się odszukać oryginalne wyposażenie gabinetu Matki Róży Czackiej oraz szpitalny asortyment z powstańczego szpitala. Część oryginalnej scenografii z epoki została wypożyczona z Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Archiwum Sióstr w Laskach oraz kolekcji prywatnych. Ponadto w produkcji pojawiła się ponad 100 sztuk broni palnej z epoki oraz oryginalne elementy umundurowania polskiego i niemieckiego. W czasie produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę.

 

3. INSTYTUCJE WSPIERAJĄCE

MECENAT:

KGHM S.A.

PGNiG

GRUPA AZOTY

PARTNERZY:

Fundacja Rodziny Witaszków

Argenta

Totalizator Sportowy

PKP Intercity

BYŚ

DPM

Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Muzeum Powstania Warszawskiego

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Gumstal

Mec. Marek Małecki

 

PATRONI:

Minister Obrony Narodowej

Wojsko Polskie

Prymas Polski Ministerstwo Obrony Narodowej

Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Instytut Pamięci Narodowej

Metropolita Warszawski

Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach

Archidiecezja Warszawska

Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”

 

DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE PGNiG

logo PGNiG

Załączniki