odbudowa Pałacu Saskiego 1

Komunikat: Czekając na powrót perły placu Piłsudskiego

Pałac Saski, Pałac Brühla oraz kamienice przy ul. Królewskiej były w latach międzywojennych integralną częścią placu Piłsudskiego, jedną z ważniejszych wizytówek Warszawy oraz symbolem odzyskania Niepodległości. To tu najwięksi kryptolodzy tamtych czasów rozszyfrowali bolszewickie kody podczas wojny 1920 roku i tu rozpracowano niemiecką Enigmę. W kolumnadzie Pałacu w 1925 roku umieszczono Grób Nieznanego Żołnierza. W Pałacu Brühla urzędowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a w samym Pałacu – Sztab Wojska Polskiego i Biuro Szyfrów.

Pałac wraz z placem Saskim, przemianowanym w 1928 roku na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, był świadkiem wielu znaczących przemian Polski po 1918 roku i stał się jednym z symboli Niepodległej i walki o wolność. To jego status i znaczenie dla Polaków spowodowały, że cały kompleks budynków został zburzony przez nazistów 77 lat temu, podczas kończącej się już II wojny światowej.

Dziś, w sto lat po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej, możemy zobaczyć jak będzie wyglądał odbudowany Pałac Saski wraz z kompleksem towarzyszących mu budynków. „Niepodległa” zaprasza do obejrzenia wyjątkowego filmu ukazującego odmieniony plac Piłsudskiego z wizualizacją bryły Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej.

https://youtu.be/3S7JDFRsOBM - wizualizacja pl. Piłsudskiego po odbudowie

Krótki film przygotowany przez Biuro Programu „Niepodległa” pokazuje zachodnią pierzeję Placu Piłsudskiego z perspektywy jednego z symboli tego miejsca – Grobu Nieznanego Żołnierza. W arkadach Pałacu Saskiego, w 1925 roku, odsłonięto pomnik upamiętniający wszystkich polskich żołnierzy poległych w walce o niepodległą Polskę. Głównymi bohaterami filmu są żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego uczestniczący w tradycyjnej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Towarzyszą im mieszkańcy Warszawy i turyści, którym budynki zachodniej pierzei placu Piłsudskiego będą służyły w przyszłości.

Kompleks odbudowanych budynków połączy w przyszłości funkcje reprezentacyjne z użytkowymi. Znajdą tu swoje siedziby między innymi Senat RP i Wojewoda Mazowiecki. Nie zabraknie również przestrzeni edukacyjnej, kulturalnej i rozrywkowej dla mieszkańców Warszawy i turystów. Zaplanowano również godną ekspozycję wpisanych do rejestru zabytków, odkopanych podczas prac archeologicznych podziemi Pałacu, które będą dostępne dla zwiedzających jako element nowocześnie zaprojektowanej ścieżki edukacyjnej o historii Warszawy, a Grób Nieznanego Żołnierza w nienaruszonej formie, wkomponowany zostanie w kolumnadę nowego Pałacu Saskiego, zachowując jednocześnie jego historyczną funkcję upamiętniającą zasługi walczących o wolność ojczyzny.

Wstępne plany odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej przewidują zakończenie prac jeszcze przed 2030 rokiem.

 

IP belka logo

Kontakt dla mediów

Kamil Wnuk
Rzecznik Prasowy Biura Programu „Niepodległa”

kwnuk@niepodlegla.gov.pl
+48 22 18 22 610
+48 797 143 508