Obraz Jana Matejki pt. Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem - materiały prasowe National Gallery

Matejko z Kopernikiem po raz pierwszy w Londynie

Dzieło Jana Matejki zatytułowane „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” już 21 maja 2021 roku zostanie pokazane w jednej z najsłynniejszych londyńskich galerii sztuki - National Gallery. Dzięki wsparciu Biura Programu „Niepodległa” oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wystawa przygotowana przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie zaprezentuje Brytyjczykom twórczość jednego z największych polskich malarzy. Na wystawie czasowej „Conversations with God: Jan Matejko’s Copernicus”. znajdzie się przede wszystkim obraz przedstawiający jednego z najsłynniejszych astronomów wszechczasów. Będzie to jednocześnie pierwsza wystawa polskiego artysty w National Gallery i pierwsza wystawa Matejki w Wielkiej Brytanii.

„Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” jest obrazem olejnym Jana Matejki przedstawiającym Mikołaja Kopernika w trakcie obserwacji nieba z jego prywatnej wieży na wzgórzu katedralnym we Fromborku. Matejko namalował swoje dzieło z okazji 400. rocznicy urodzin astronoma, przypadającej w 1873 roku. Prace nad obrazem trwały od 1871 roku. Płótno znajduje się w zbiorach Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obok tego jednego z najbardziej znanych dzieł Jana Matejki zaprezentowane zostaną również autentyczne szkice wykorzystywane przy tworzeniu obrazu.

– Możliwość wsparcia Instytutu Kultury Polskiej w Londynie w przygotowaniach do wystawy jest dla nas zaszczytem. Dzięki zaangażowaniu Instytutu i Uniwersytetu Jagiellońskiego, które biorą udział w projekcie, możemy pokazać, jak ważne dla naszego dziedzictwa są odkrycia Mikołaja Kopernika i jednocześnie zaprezentować prace wspaniałego polskiego malarza – mówi Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. Na ekspozycji znajdzie się nie tylko płótno Matejki, ale również szkice, które artysta tworzył, przygotowując się do namalowania „Kopernika” oraz oryginalne przyrządy astronomiczne. Goście National Gallery zobaczą również jeden z efektów prac samego Kopernika – dzieło „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”) z 1543 roku – dodaje dyrektor Kowalski.

Wystawa udostępniona zostanie publiczności pomiędzy 21 maja a 22 sierpnia 2021 roku. Wstęp na wystawę będzie bezpłatny.

Ekspozycji towarzyszy publikacja przygotowana przez prof. Andrzeja Szczerskiego (dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie oraz profesora w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego), Christophera Riopelle (kuratora w National Gallery specjalizującego się w obrazach stworzonych po 1800 roku) oraz profesora Owena Gingericha (profesora astronomii i historii nauki, światowego autorytetu w badaniu dzieła „O obrotach sfer niebieskich” Kopernika).  

 

Więcej informacji dostępne na https://niepodlegla.gov.pl  oraz https://www.nationalgallery.org.uk/