slask powstanie

Jedyne takie kino w Warszawie – Niepodległa zaprasza na pokazy animacji wielkoformatowej na pl. Piłsudskiego

Do 2 maja można zobaczyć wyjątkową animację na fasadzie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa. Pokaz w nowatorski sposób przedstawia historię III Powstania Śląskiego i jego znaczenie dla Polski i Europy. Miłośników historii, wielkoformatowych animacji i kina pod chmurką  Niepodległa zaprasza na Pl. Piłsudskiego codziennie w godzinach 20:00 – 22:00.

W trakcie tegorocznego weekendu majowego przypada setna rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego, które rozpoczęło się przed wiekiem w nocy z drugiego na trzeciego maja. Dla uczczenia tego zrywu, mającego niebagatelne znaczenie dla polskiej historii XX wieku, Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało niecodzienny projekt upamiętniający bohaterstwo uczestników tamtych wydarzeń. 

Specjalnie na tę okazję powstała wielkoformatowa animacja 2D z elementami 3D pt. "Śląsk wspólna sprawa”, zrealizowana w formie wideomappingu. Podczas blisko dziesięciominutowego pokazu wideo z towarzyszeniem muzyki i opowieści narratora widzowie mają okazję poznać wydarzenia kluczowe dla historii Górnego Śląska i Polski sprzed 100 lat. Animacja jest spójną opowieścią o kształtowaniu się nowych granic Europy, które zależne były nie tylko od polityków, lecz także od ludzi opowiadających się po jednej lub drugiej stronie sporu.

Dzięki nowoczesnej formie pokazy stanowią nie tylko wartościową propozycję dla pasjonatów historii, lecz także – ciekawostkę dla fanów nowych technologii. W przygotowanie mappingu zaangażowali się twórcy, którzy w ostatnich latach odpowiedzialni byli za produkcję m.in. wielokrotnie nagradzanej animacji pt. „Niezwyciężeni”.

Projekt pozwala na uczestnictwo w kulturze niezależnie od panującej sytuacji pandemicznej – pokazy nie wymagają gromadzenia się, rozległy teren placu Piłsudskiego pozwala uczestniczyć w nich na świeżym powietrzu, z zachowaniem zasad dystansu społecznego i świętować w pełni bezpiecznie.

Warszawskie pokazy można ogladać w dniach 25.04-02.05 w godz. 20:00-22:00 (start pokazu co 10 minut). Animacja wyświetlana będzie na fasadzie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa od strony Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Spektakularną animację będzie można  oglądać nie tylko w stolicy – obchody mają charakter ogólnopolski, ponieważ Biuro Programu „Niepodległa” udostępniło nieodpłatnie plik z pokazem do wykorzystania przez wszystkich, którzy chcieliby włączyć się we wspólne świętowanie. Samorządy, instytucje kultury, pasjonaci historii – wszyscy mogą nieodpłatnie skorzystać z przygotowanego materiału i zorganizować pokaz w swojej okolicy.

Do daty wybuchu powstania – 2 maja 1921 roku – i mijającego właśnie stulecia, symbolicznie nawiązywać będzie jeden wspólny pokaz, który odbędzie się 2 maja o godzinie 20:21 we wszystkich lokalizacjach włączających się we wspólne świętowanie.

Dla tych, którzy nie będą mieli okazji obejrzeć animacji na żywo, w Internecie udostępnione zostało nagranie z pokazów - https://www.youtube.com/watch?v=OVbRCRUk0EQ lub https://fb.watch/56v59YSjGR/

Zapraszamy również do lektury i korzystania z wywiadów z Janem Kowalskim, dyrektorem Biura Programu „Niepodległa”, oraz Krzysztofem Noworytą, odpowiedzialnym za realizację animacji.

Więcej informacji: www.niepodlegla.gov.pl

Wydarzenie na FB: https://fb.me/e/2wbREOG2g

 

Załączniki