Plakat filmu VR - Wiktoria 1920

Niepodległa zaprasza na internetową premierę filmu VR „Wiktoria 1920

Sto lat po podpisaniu traktatu ryskiego, Biuro Programu „Niepodległa” udostępniło internautom film przygotowany w technologii cinematic VR pt: „Wiktoria 1920”. Teraz każdy może wcielić się w bohatera szpiegowskiej historii osadzonej w realiach wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.

Przygodowy film kostiumowy, stworzony w 2020 roku z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, dostępny był dotychczas wyłącznie na specjalnych pokazach Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”. Od teraz film można oglądać w serwisie YouTube korzystając z gogli VR (także podstawowych gogli cardboard) lub nawet na zwykłym smartfonie, komputerze lub niektórych telewizorach.

Dzięki technologii Cinematic VR widzowie filmu zostają przeniesieni w sam środek akcji – to właśnie widz staje się głównym bohaterem filmu, który uczestniczy we wszystkich wydarzeniach.

Film w wersji polskiej w 3D można bezpłatnie obejrzeć na kanale YouTube „Niepodległa”. Najlepiej wykorzystać do tego dowolne gogle VR pozwalające na przeglądanie serwisu Youtube. „Wiktorię 1920” można również obejrzeć w tradycyjnej wersji 2D na ekranie smartfona lub komputera, gdzie za pomocą kursora to widz decyduje o tym, w którą stronę patrzeć. Wersja 3D na komputerach również jest dostępna, jeśli tylko ktoś ma proste okulary anaglifowe. 

W zeszłym roku film można było oglądać w specjalnych goglach w ramach Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” w kilkunastu miejscach w kraju, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Pierwsi widzowie zasiedli w goglach w Płocku już dzień po oficjalnej premierze, 15 sierpnia 2020. W tym roku również planowane są letnie pokazy Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” – zapraszamy do śledzenia strony niepodlegla.gov.pl, aby niczego nie przegapić.

Wirtualna rzeczywistość 1920 roku

Za pomocą gogli VR można przenieść się w czasie. Akcja filmu rozpoczyna się w sierpniu 1920 roku. Polskie wojska wciąż cofają się pod naporem armii bolszewickiej. Najważniejsze zadanie polskich żołnierzy to obrona Warszawy.

Kiedy do obozu wojsk polskich dociera tajemniczy meldunek, który należy przekazać na Cytadelę, jedynie Bohater (widz oglądający film), Janek Węgielski (Dariusz Pieróg) – student, który zaciągnął się do armii, ułan Władysław Brończak (Szymon Mysłakowski) oraz pilot Eskadry Kościuszkowskiej, Merian C. Cooper (Patryk Szwichtenberg) wierzą, że sprawa nie jest jeszcze przegrana i postanawiają spróbować dostarczyć do Warszawy wiadomość. Bohater wraz z Cooperem podróżuje samolotem w stronę Warszawy, uszkodzona maszyna musi jednak awaryjnie lądować. Okazuje się, że w okolicy jest pełno bolszewików – dwóch z nich zmusza fotografkę Polę Lewicką (Róża Klekotko) do zrobienia im pamiątkowych portretów. Pola jednak kryje w zanadrzu znacznie więcej niż kasetki do aparatu fotograficznego… Bohaterowie wyruszają w pełną przygód podróż w stronę Warszawy, uciekając przed bolszewikami, biorąc udział w walkach, snując jednocześnie plany na powojenną przyszłość. Czy uda im się dostarczyć meldunek? Czy bohaterowie ryzykują na próżno, czy jednak okaże się, że ich wiadomość będzie miała wpływ na losy jednej z najważniejszych bitew w historii nie tylko Polski, ale i świata? Widz przekona się o tym na własnej skórze.

100. rocznica Bitwy Warszawskiej

Film jest częścią kampanii „Wiktoria 1920”, związanej ze setną rocznicą wojny polsko-bolszewickiej.

  • Reżyser: Tomasz Dobosz 
  • Zdjęcia: Marcin Magiera

W rolach głównych:

  • Pola Lewicka – Róża Klekotko
  • Merian C. Cooper – Patryk Szwichtenberg
  • Władysław Brończak – Szymon Mysłakowski
  • Janek Węgielski – Dariusz Pieróg

Producentem filmu jest Biuro Programu „Niepodległa”. Narodowe Centrum Kultury zostało koproducentem filmu. Partnerem filmu jest Narodowy Bank Polski.

Film został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Na kanale YouTube „Niepodległej” jest również dostępny Making Of filmu, ukazujący kulisy tworzenia tego niezwykłego filmu.

Więcej o filmie na stronie www.niepodlegla.gov.pl

Załączniki