karty_retro_fb_nopromo.png

Niepodległa dla dzieci - Karty retro zabaw

Biuro Programu „Niepodległa”, specjalnie na Dzień Dziecka, rozpoczyna wyjątkowy projekt edukacyjny łączący tradycję ze współczesnością. „Karty retro zabaw” to cykl publikowanych co tydzień na stronie niepodlegla.gov.pl pomysłów rodzinnego spędzania czasu, które zaczerpnięto z oryginalnych poradników z okresu międzywojennego, kierowane specjalnie do młodszych odbiorców. Ponadczasowe zadania można wykonywać w każdym domu z pomocą przedmiotów, które są powszechnie dostępne.

- Zajęcia edukacyjne i animacje dla dzieci oraz warsztaty rodzinne organizowane były od 2018 roku w pawilonie kulturalnym „Niepodległa. Miejsce spotkań”. Rok 2020 przyniósł wyzwania, których nikt nie był w stanie przewidzieć, dlatego postanowiliśmy zmienić formułę dotychczasowych zajęć dla najmłodszych. Stąd pomysł na warsztaty, które można bez problemu zrealizować we własnym domu. Czekając na możliwość ponownego bezpiecznego spotkania w „Niepodległa. Miejsce spotkań”, zachęcamy do kreatywnego rodzinnego spędzania czasu z „Kartami Retro Zabaw” – zachęca Jan Edmund Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

„Karty retro zabaw” publikowane będą co tydzień, w poniedziałek, zaczynając od 1 czerwca 2020. Każdy zestaw zawiera cztery karty z pomysłami. Trzy karty zawierają instrukcje do zabawy słownej, zabawy ruchowej i inspiracji do drobnej pracy ręcznej. Czwarte zadanie to kreatywna niespodzianka. Większość potrzebnych materiałów można znaleźć wśród zwykłego, podstawowego wyposażenia domu. Propozycje umieszczone na kartach dobrano tak, by przy niewielkiej asyście opiekunów mogły z nich korzystać już czteroletnie dzieci. Każdą z aktywności można dowolnie modyfikować, zwiększając lub zmniejszając poziom jej trudności.

„Karty retro zabaw” powstały na podstawie zachowanych materiałów z dwudziestolecia międzywojennego – książek, poradników, czasopism. Zachowano oryginalną pisownię, a wyjaśnienia dotyczące kontekstu gry czy pojęć, które już wyszły z użycia, umieszczono w przypisie, czyniąc je dostępnymi dla wszystkich i dodatkowo zwiększając ich walor edukacyjny. Zawsze wskazane jest także źródło historyczne, z którego pochodzi dany pomysł na zabawę. Wszystkie zadania zostały przedstawione w atrakcyjnej szacie graficznej. Dzięki swojej formule, „Karty retro zabaw” mogą stać się inspiracją do rozmów o życiu pradziadków, korzeniach rodzinnych i niepodległej II Rzeczpospolitej, kiedy to obok ważnych wydarzeń na arenie międzynarodowej, toczyło się zwykłe, normalne życie, a dzieci, podobnie jak dziś, miały obowiązki domowe i wolny czas na zabawę.

„Karty retro zabaw” to kolejny z projektów Biura Programu „Niepodległa”, który przybliża życie codzienne w II Rzeczpospolitej i może służyć poznaniu historii i ciekawostek z okresu międzywojennego. Na stronie internetowej programu, w regularnie aktualizowanej zakładce https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej czekają ciekawe artykuły o jak np. edukacji, dziecięcej modzie, sporcie, czy historii ferii zimowych.

Więcej informacji na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/karty-retro-zabaw-gry-i-zabawy-dla-dzieci-sprzed-stu-lat/