kadr ze spotu - sto lat temu Polska wróciła nad morze

Polska Morska Niepodległa - stulecie zaślubin Polski z Morzem

 

Dla wszystkich fanów spacerów po plaży lub wylegiwania się na niej, dla wielbicieli bałtyckich ryb i jagodzianek oblepionych piaskiem, dla entuzjastów rześkiej bryzy znad morza oraz miłośników smażenia się w słońcu, dla marynarzy i rybaków, dla Pomorzan, Ślązaków i Górali –  dla wszystkich Polaków – Bałtyk, nieco zimny, a czasem i złośliwy, od lat jest źródłem spokoju, relaksu oraz naszym oknem na świat.

W stulecie zaślubin Polski z morzem przypominamy, dlaczego „polskie morze” jest dla nas tak ważne. Sto lat temu, 10 lutego, w Pucku symbolicznie powróciliśmy nad Bałtyk. Świętujmy razem, bo Bałtyk jak Niepodległa – jest dla wszystkich.

Spot „Polska morska Niepodległa”

Niepodległa zaprasza do obejrzenia i udostępnienia spotu opowiadającego czym dla nas jest Bałtyk. W prace nad materiałem przygotowanym przez Biuro Programu „Niepodległa” zaangażowano Bovską, której piosenka pt.: „Będę przy Tobie” towarzyszy nam w podróży pełnej wspomnień.

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza wszystkich do wspólnego świętowania ważnej dla Polaków rocznicy. Kulminacja obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem i powrotu Pomorza w granice Polski będzie miała miejsce w dniach od 8 do 11 lutego, choć cały rok 2020 jest ustanowiony przez parlament Rokiem 100. rocznicy Zaślubin Polski z morzem w Pucku.

W weekend 8-10 lutego Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” zagości w specjalnie przygotowanym namiocie przy porcie jachtowym w Pucku z prezentacją filmu VR „MS Piłsudski – ukryta historia”. Chętni do obejrzenia filmu w technologii 3D 360stopni mogą rezerwować bezpłatne seanse na stronie fundacji Koncept Kultura - http://www.konceptkultura.pl.

Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku gości ekspozycję Muzeum Narodowego w Gdańsku „Wiatr od morza. W sto lat później”, a dwujęzyczna wystawa planszowa „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920–2020” Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku będzie prezentowana podczas uroczystości państwowych.

9 lutego w siedzibie głównej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy „Puck 10 lutego 1920 oczami świadków”. Pokaże ona zaślubiny na obrazach najznamienitszych polskich marynistów z okresu międzywojennego, fragmenty relacji prasowych, fotografie oraz eksponaty przywołujące pamięć o wydarzeniach sprzed stu lat. 10 lutego goście zostaną zaproszeni na dzień otwarty połączony z oprowadzaniem kuratorskim.

Wystawa „Polska morska Niepodległa”

Dla uczczenia stulecia zaślubin Polski z morzem, we współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Miastem Toruniem, Biuro Programu „Niepodległa” stworzyło wystawę „Polska morska Niepodległa”. Ekspozycja składa się z 11 plansz przedstawiających różne aspekty świata Rzeczpospolitej okresu międzywojennego dotyczące tematyki morskiej, od żaglowców pływających pod polską banderą, przez tworzenie marynarki handlowej i wojennej, po budowę infrastruktury miejskiej. Wystawa dostępna jest dla wszystkich, wystarczy ją pobrać i korzystać według uznania – w dowolnej wielkości i na dowolnym nośniku, w szkołach, instytucjach kultury, jednostkach samorządu terytorialnego itp.

Polska-morska-niepodległa.png

 

Po szczegóły zapraszamy na stronę https://niepodlegla.gov.pl

Kalendarium puckich obchodów można znaleźć na stronie https://zaslubiny.miastopuck.pl

Kalendarium pomorskich obchodów - https://zaslubiny.pomorskie.eu/kalendarium-wydarzen

 

 

Działania Biura Programu „Niepodległa” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

Załączniki