zdjęcie z zaślubin w Pucku w 1920 roku - zbiory NAC

Niepodległa na stulecie zaślubin Polski z morzem i powrotu Kujaw i Pomorza w granice RP

Biuro Programu „Niepodległa” wspólnie z władzami państwowymi i samorządowymi włącza się w obchody zaślubin Polski z morzem. Pierwsze wydarzenia rocznicowe z Niepodległą już 18 i 19 stycznia w Toruniu. Finałem działań będą obchody 10 lutego w Pucku i koncert w Filharmonii Kaszubskiej.

 

Setna rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski

Toruń był jednym z pierwszych miast Kujaw i Pomorza, które w 1920 roku powitały polskich żołnierzy. „Niepodległa” wspólnie z Prezydentem Torunia zaprasza 19 stycznia 2020 do Toruń Areny na koncert z okazji 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną wystąpią znani wokaliści: Piotr Cugowski, Michał Szpak, Katarzyna Wilk, Martyna Pawłowska i Kamil Czeszel oraz zespół Sanacja. W programie przeboje Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Czesława Niemena, Stana Borysa, Maryli Rodowicz, Grzegorza Ciechowskiego oraz zespołów Perfect, Dżem, Bajm i Maanam.

18 i 19 stycznia 2020 świętujący w Toruniu mogą również odwiedzić Wirtualny Teatr Historii. Za pomocą gogli wirtualnej rzeczywistości widzowie przeniosą się na pokład legendarnego transatlantyku MS Piłsudski, który był pływającą ambasadą polskiej kultury.

Pokazy zorganizowane zostaną:

18.01.2020 – w Młodzieżowym Domu Kultury, w godzinach 12:00-19:00;

19.01.2020 – w Toruń Arenie, w godzinach 11:00-18:00.

Pokazy są całkowicie bezpłatne i nie wymagają wcześniejszych zapisów.

zaslubiny_NAC_PIC_1-H-347-2.jpg

Stulecie zaślubin Polski z morzem

Główne uroczystości związane z setna rocznicą związania Polski z Bałtykiem odbędą się pomiędzy 8 a 11 lutego 2020. W weekend 8-10 lutego Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” zagości w namiocie przy porcie jachtowym w Pucku. Chętni do obejrzenia filmu w technologii 3D 360stopni mogą rezerwować bezpłatne seanse na stronach fundacji Koncept Kultura - http://www.konceptkultura.pl.

W dniu zaślubin, 10 lutego, w Pucku oraz pobliskich miejscowościach zaplanowano również szereg uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. O godz. 13:00 zaplanowano akt odnowienia Zaślubin Polski z Morzem, a po godz. 14:00 można będzie  zobaczyć inscenizację wydarzeń sprzed stu lat.

Biuro Programu „Niepodległa” wspólnie z Polskim Radiem zaprasza wszystkich słuchaczy do śledzenia relacji z wydarzeń na antenie radiowej „Jedynki”.

Finałem 10 lutego będzie koncert w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie z okazji stulecia zaślubin Polski z morzem. Do udziału w koncercie Biuro Programu „Niepodległa” zaprosiło wielu znanych artystów związanych z Pomorzem. Wykonawcy zaśpiewają utwory kojarzone z morzem takie jak: „10 w skali Beauforta”, Morskie Opowieści” Italiam, Italiam” czy „La Mer”. Za reżyserię i kierownictwo muzyczne odpowiadają Piotr Metz i Miłosz Wośko.

 

„Polska Morska Niepodległa” – jedyna taka wystawa

Specjalnie z okazji stulecia zaślubin Polski z morzem, Biuro Programu „Niepodległa”, we współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Miastem Toruń, przygotowało wystawę „Polska morska Niepodległa”. Ekspozycja składa się z 11 plansz przedstawiających różne aspekty świata Rzeczpospolitej okresu międzywojennego dotyczące tematyki morskiej. Można poznać historię żaglowców pływających pod polską banderą, tworzenie marynarki handlowej i wojennej, aż po budowę infrastruktury miejskiej. Wystawa dostępna jest dla wszystkich, można ją bezpłatnie pobrać i wykorzystać jako dodatkowy materiał edukacyjny w szkołach czy instytucjach kultury.

Biuro Programu „Niepodległa” udostępnia również bezpłatnie wystawę o jednym z najważniejszych polskich transatlantyków. Projekt „B jak Batory” dotyczy transatlantyku MS Batory – bliźniaka MS Piłsudskiego. Wystawa opowiada o jego historii i roli w polskiej kulturze. Obie wystawy, tak samo jak wiele innych materiałów, dostępne są na stronie www.niepodlegla.gov.pl w zakładce „O niepodległej”.

Polska-morska-niepodległa.png

Setna Rocznica powrotu Pomorza w granice RP

Obchody setnej rocznicy powrotu części Pomorza do Polski obfitują w wydarzenia edukacyjne. Między innymi MOSiR w Pucku już od 1 lutego ugości ekspozycję Muzeum Narodowego w Gdańsku „Wiatr od morza. W sto lat później”. Podczas uroczystości państwowych prezentowana będzie dwujęzyczna wystawa  „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920–2020” przygotowana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku.

W siedzibie głównej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, 9 lutego, odbędzie się wernisaż wystawy „Puck 10 lutego 1920 oczami świadków”. Pokaże ona zaślubiny na obrazach polskich marynistów z okresu międzywojennego, fragmenty relacji prasowych, fotografie oraz eksponaty przywołujące pamięć o wydarzeniach sprzed stu lat. Już 10 lutego goście zostaną zaproszeni na dzień otwarty połączony z oprowadzaniem kuratorskim.

W Tczewie, w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej na pamiątkę wydarzeń z 30 stycznia 1920 można oglądać wystawę „Tczew 1920 – Droga do Niepodległej”.

 

O obchodach

Parlament ustanowił rok 2020 „Rokiem Zaślubin Polski z morzem w Pucku”. 10 lutego 1920 roku generał Józef Haller w Pucku wrzucił do Bałtyku obrączkę, symbolicznie łącząc II RP z morzem. Wcześniej, już 17 stycznia rozpoczął proces odzyskiwania Pomorza z rąk niemieckich. Pierwszym odzyskanym miastem był Golub na granicy z Dobrzyniem. Dzień później, 18 stycznia, wojska Hallera przejęły Toruń i tak rozpoczął się proces, zakończony symbolicznie 10 lutego w Pucku, a 11 lutego powtórzony we Władysławowie. Wydarzenia te wpłynęły na kształt niepodległej Polski.

 

Kalendarium głównych wydarzeń związanych z obchodami można znaleźć na stronach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Od 17 stycznia do 10 lutego zaplanowano różne jubileuszowe inicjatywy w całym regionie, od Golubia-Dobrzynia po Władysławowo.

Działania Biura Programu „Niepodległa” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”