Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu - fot. Tomasz Tołłoczko

Polacy radośnie uczcili 101. rocznicę odzyskania Niepodległości

Biuro Programu „Niepodległa” zgromadziło setki tysięcy Polaków w kraju i poza jego granicami na wydarzeniach związanych z uroczystościami upamiętniającymi 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” różne instytucje zorganizowały w blisko 800 miejscach w Polsce, a poza granicami śpiewano hymn na wszystkich kontynentach naszego globu. 

– Szacujemy, że we wszystkich miejscach, w których organizatorzy przyłączyli się do naszej akcji „Niepodległa do hymnu”, mogło zgromadzić się ponad milion osób na całym świecie. Do naszego kalendarium zgłoszono około 800 miejsc śpiewania hymnu, ale do teraz spływają do nas informacje o kolejnych grupach Polaków i przyjaciół naszego kraju, którzy grali i śpiewali Mazurka – opowiada Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. – Polski hymn wybrzmiał na Wawelu, odegrany z wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie i zaśpiewany na krakowskim rynku przez Chór Polskiego Radia. Na Placu Zamkowym w Warszawie hymn śpiewali mieszkańcy stolicy i turyści przy wsparciu Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze, a Chór Komendy Stołecznej Policji zaśpiewał przed Pałacem Mostowskich – dodaje Jan Kowalski.

Hymn Państwowy można było usłyszeć w czasie oficjalnych uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych na pl. Piłsudskiego w Warszawie, a także w małych miejscowościach – domach kultury, w szkołach, przedszkolach, w parkach i na skwerach. Wykonany został między innymi w Mielnie, Międzyzdrojach oraz na Szrenicy – jednym z karkonoskich szczytów. Mazurek odśpiewany został w Australii i Afryce, śpiewali Polacy w Azji (m.in. Pekin, Bangkok) oraz na ternie obu Ameryk, w tym na plaży Copacabana w brazylijskim Rio de Janeiro. Do akcji włączyli się również polscy żołnierze w bazie Bagram w Afganistanie oraz naukowcy z Polskiej Stacji Badawczej na Antarktyce.

– Tradycyjnie wsparło nas środowisko sportowe, dla którego Hymn jest bardzo ważny. Do akcji „Niepodległa do hymnu” przyłączyli się m.in. siatkarze i kibice siatkarscy w całej Polsce. W trakcie weekendu 8-11 listopada wszystkie mecze PlusLigi, Ligi Siatkówki Kobiet oraz KRISPOL 1. Ligi Mężczyzn miały wyjątkową, biało-czerwoną oprawę, na którą złożyły się: kartoniady, specjalne animacje oraz wspólne odśpiewanie hymnu poprzedzające każdy mecz. Udział w akcji wzięli również piłkarze ręczni, a reprezentacja żużlowa przygotowała specjalny spot promujący akcję „Niepodległa do hymnu” – uzupełnia dyr. Kowalski. – Dobrej kondycji wymagał również udział w „Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu” w Warszawie. Dla warszawiaków i odwiedzających stolicę przygotowaliśmy wiele atrakcji które umożliwiały włączenie się we wspólne, radosne i rodzinne upamiętnianie Święta Niepodległości – dodaje dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

 

„Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu” zgromadził w 2019 roku ponad 300 tysięcy gości, dla których przygotowano kulturalną ucztę w sercu Warszawy. Uczestnicy Festiwalu mogli obejrzeć parady orkiestr dętych, przejazdy zabytkowych aut i powozów, pokazy mody lat 20. i 30 w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz” oraz rekonstruktorów w strojach Policji Państwowej lat 20., a także wysłuchać ulicznych koncertów. Na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaproszono do nauki tańców ludowych, prowadzonej przez profesjonalnych tancerzy, a na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych przygotowano namiot z atrakcjami dla najmłodszych. Zorganizowano również dwie sceny muzyczne. Główna, zlokalizowana na dziedzińcu UW, gościła takich artystów jak Bovska, Pih, Pokahontaz, Druga Strona Ulicy, Grzegorz Hyży i Krzysztof Cugowski. Z kolei przed Pałacem Prezydenckim specjalny koncert zaśpiewali Golec uOrkiestra z przyjaciółmi.

W programie na Krakowskim Przedmieściu znalazły się także wystawa portretów Ojców Niepodległości stworzonych przez Wojciecha Korkucia (w Galerii Kordegarda), projekcje polskich filmów fabularnych oraz produkcji VR 3D360 w przestrzeni Kina Kultura czy wystawa plenerowa okazji stulecia PKOl „Od stu lat na olimpijskim szlaku” przed Centralną Biblioteką Rolniczą.

Dla fanów militariów piknik i pokazy sprzętu wojskowego zorganizowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Partnerem festiwalu został koncern KGHM Polska Miedź.

 

„Koncert dla Niepodległej – Słowa, które znaczą” był wydarzeniem nie tylko dedykowanym 101. rocznicy odzyskania niepodległości, ale również setnej rocznicy pierwszego powstania śląskiego. Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z MKiDN, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Wojewodą i Marszałkiem województwa śląskiego przygotowały 10 listopada 2019 wydarzenie muzyczne łączące muzykę symfoniczną i popularną. Koncert obejrzało 1600 osób na żywo w gmachu NOSPR oraz ponad 200 tysięcy przed telewizorami. Na antenach TVP w świąteczny weekend można było również obejrzeć koncerty z poprzednich lat: „Koncert dla Niepodległej” z 2018 roku oraz „Powrócim pełni sławy” z 2017 roku.

 

Niepodległa. Miejsce spotkań”, przestrzeń kulturalna „Niepodległej” na terenie Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, również przygotowała wiele atrakcji na weekend Niepodległości. Pomiędzy 8 a 11 listopada 2019 w warsztatach rodzinnych, koncertach, potańcówkach oraz wspólnym śpiewaniu piosenek patriotycznych wzięło udział łącznie blisko 800 osób.

 

Załączniki