NIEPODLEGŁA DLA POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

NIEPODLEGŁA DLA POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

Działania związane z uczczeniem setnej rocznicy wybuchu powstania

Biuro Programu „Niepodległa” wspólnie z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości przygotowały program obchodów setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na wsparcie działań, koordynowanych przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości przeznaczono pół miliona złotych z budżetu Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Dofinansowanie otrzyma 28 wydarzeń prowadzonych przez wielkopolskie instytucje.   

– Nie wyobrażamy sobie obchodów stulecia odzyskania niepodległości bez upamiętnienia tak ważnych dla naszego Państwa wydarzeń. Powstanie Wielkopolskie umożliwiło uformowanie dużej części zachodnich granic kraju po 1918 roku – powiedział Wojciech Kirejczyk, Zastępca Dyrektora Biura Programu „Niepodległa”. – Działania koordynuje w naszym imieniu Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, a realizują je lokalne organizacje. Wierzymy, że to właśnie ludzie żyjący tutaj najskuteczniej zaproszą mieszkańców Wielkopolski do wspólnego świętowania. Na obchody stulecia Powstania Wielkopolskiego przeznaczyliśmy 500 tys. zł, a wcześniej w ciągu roku z programu dotacyjnego Niepodległa dofinansowania otrzymało 17 projektów na kwotę 860 tys. zł.  – dodał Wojciech Kirejczyk.

Pierwsze wydarzenia, które upamiętniają ten zakończony sukcesem zryw narodowy odbyły się już na w połowie listopada 2018 roku.

– Realizację pierwszych projektów zaczęliśmy 15 listopada, a kulminacyjnym momentem będą oczywiście dni od 26 do 28 grudnia. To właśnie dzień po słynnym przemówieniu Ignacego Jana Paderewskiego z balkonu hotelu Bazar wybuchło Powstanie – opowiada Tomasz Łęcki, Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. – Dokładnie sto lat po tamtych wydarzeniach, 26 grudnia, zaprosimy Poznaniaków na inscenizację wjazdu Paderewskiego do Poznania, a dzień później zainscenizujemy walki przed Odwachem. Kończymy 28 grudnia koncertem na Rynku – dodaje Tomasz Łęcki.

Działania Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości to fragment całego projektu obchodów. Już od listopada trwały konkursy, prace nad wydawnictwami edukacyjnymi czy działania edukacyjne z dziećmi. W pierwszych dniach grudnia ruszyły Inicjatywy muzyczne takie jak występ Zespołu Pieśni i Tańca Chludowianie w Chludowie czy koncert megachóru złożonego z 12 chórów w Gnieźnie oraz inscenizowany pochód ulicami Poznania w setną rocznicę Polskiego Sejmu Dzielnicowego.

– Do 20 grudnia odbędzie się 16 projektów dofinansowanych ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa”, a kolejne 10 wydarzeń zaplanowane jest na 26 do 28 grudnia – uzupełnia Dyrektor Łęcki.

Więcej informacji o działaniach związanych z setną rocznicą Powstania Wielkopolskiego na stronach wmn.poznan.pl oraz niepodlegla.gov.pl.