festiwal_KP_identyfikacja-04.png

FESTIWAL NIEPODLEGŁA NA KRAKOWSKIM PRZEDMIEŚCIU W WARSZAWIE

SPEKTAKULARNE WYDARZENIE NA STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ.

Na 34 dni do stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę instytucje odpowiedzialne za realizację programu wieloletniego Niepodległa zapowiadają tysiące wydarzeń w całej Polsce. Spektakularnym i zapraszającym do wspólnego świętowania punktem obchodów w Warszawie będzie Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Na atrakcje, które zaciekawią każdego świętującego, zaprasza Pełnomocnik Rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Jarosław Sellin.

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu zaplanowano na 11 listopada. Festiwal rozpocznie się o godz. 13:00 – tuż po zakończeniu oficjalnych uroczystości państwowych na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

– Trudno wyobrazić sobie lepsze upamiętnienie tego radosnego, jednego z najważniejszych w naszej historii święta niż rodzinny festiwal. Pragniemy, aby każdy Polak znalazł coś dla siebie. Zaplanowaliśmy zarówno zabawy dla najmłodszych, jak i atrakcje dla starszych – zapowiada Minister Jarosław Sellin. – Festiwal przygotowujemy w stolicy kraju, ale mam nadzieję, że włodarze innych miast również zaproszą lokalne społeczności do wspólnego świętowania. Na stronie niepodlegla.gov.pl, w kalendarium wydarzeń udostępniamy informacje o wszystkich przedsięwzięciach lokalnych, o których wiemy, że zapraszają Polaków na lokalne uroczystości.  Zapraszam również wszystkich do wspólnego odśpiewania hymnu w południe, w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” – dodaje minister Sellin.

Organizatorzy Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu zaplanowali dwie tzw. trasy tematyczne poświęcone stuleciu odzyskania niepodległości. Na każdej z nich znajdzie się kilka przystanków – miejsc wartych zatrzymania i przyłączenia się do świętowania.

Na trasie Białej będzie można znaleźć scenę muzyczną z utworami polskiej historii muzycznej ostatniego stulecia, przystanek poświęcony polskim tańcom czy przystanek z arcydziełami sztuki filmowej. Na Białej trasie nie zabraknie też przystanku z atrakcjami dla dzieci czy specjałami kuchni polskiej. Dzięki wsparciu Kancelarii Prezydenta RP stworzony zostanie przystanek – Wystawa Orła Białego, a Narodowe Centrum Kultury zaplanowało Wystawę Jednego Pomnika.

Na trasie Czerwonej przygotowano specjalne prezentacje dokonań sześciu ojców niepodległości z 1918 roku. Paderewski, Piłsudski, Dmowski, Witos, Daszyński i Korfanty będą mieli własne przystanki na Krakowskim Przedmieściu. Każda z takich lokalizacji nawiązywała będzie pośrednio do postaci, której będzie poświęcona. Ciekawostką może być przystanek pod hotelem Bristol, w którym bywał Paderewski. W jednej z sal hotelu grane będą utwory Paderewskiego – z transmisją na specjalnym telebimie przed hotelem.

Na świętujących na Krakowskim Przedmieściu czekają również inne atrakcje. Co godzinę będzie można przyłączyć się do spaceru z przewodnikiem po Trakcie Królewskim. Zaplanowano również parady zabytkowych aut, historycznych wozów straży pożarnej czy zabytkowych powozów konnych. Nie obędzie się również bez przemarszów orkiestr dętych, zespołów muzycznych wykonujących utwory z epoki czy pokazów mody z dwudziestolecia międzywojennego.

– Uroczystości niedzielne rozpoczniemy wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego o godz. 12:00, podczas uroczystości państwowych na placu Piłsudskiego. Hymn zaśpiewamy w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”. Nie ma bardziej łączącego serca Polaków utworu i dlatego chcielibyśmy, aby każdy Polak, niezależnie od tego gdzie będzie 11 listopada w południe, mógł przyłączyć do wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego – powiedział Jan Kowalski, Dyrektor Biura Programu Niepodległa. – Do akcji zapraszamy wszystkich organizatorów uroczystości stulecia odzyskania niepodległości w całej Polsce. Już zaczęliśmy zapraszać beneficjantów naszych programów dotacyjnych i instytucje korzystające z logo „Niepodległa” do przyłączenia się. Mam nadzieję, że cała Polska uczci stulecie wspólnym Hymnem – dodaje Kowalski.

Szczegółowe informacje o Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu dostępne będą już wkrótce na stronie niepodlegla.gov.pl i w mediach społecznościowych.