niepodlegla do hymnu rodzina 770x450

Biuro Programu „Niepodległa” wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziały najważniejsze wydarzenia kulturalne zaplanowane na weekend Narodowego Święta Niepodległości. „Niepodległa do hymnu”, Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu oraz „Koncert dla Niepodległej – Słowa, które znaczą” to tryptyk obchodów zapraszających do upamiętnienie rocznicy odzyskania niepodległości oraz stulecia pierwszego Powstania Śląskiego.

– Działania w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” zaplanowane są do 2022 roku. Kumulacja odbyła się w 2018 roku, ale i w tym roku powtarzamy pewne wydarzenia. 10 listopada organizujemy koncert w NOSPR w Katowicach. W ramach Programu „Niepodległa” dbamy o upamiętnienie różnych wydarzeń, a w tym roku jest to między innymi rocznica pierwszego powstania śląskiego – opowiedział prof. Piotr Gliński, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – W Narodowe Święto Niepodległości organizujemy wydarzenie ogólnoświatowe. „Niepodległa do hymnu” w ubiegłym roku akcja zorganizowana została w blisko 1000 miejsc w kraju i na świecie. Przewidujemy jeszcze większe zainteresowanie w tym roku – dodał Premier Gliński.

„Niepodległa do hymnu” to również nowa tradycja upamiętniania rocznicy odzyskania niepodległości. W myśl idei „Niepodległa dla wszystkich” Biuro Programu „Niepodległa” umożliwia wspólne świętowanie Polakom w kraju i poza jego granicami. Symboliczną wspólnotę tworzy możliwość zaśpiewania Hymnu Państwowego w samo południe 11 listopada, niezależnie od miejsca, ale zawsze we wspólnocie z bliskimi, z przyjaciółmi, czy z sąsiadami.

– Tworzymy jedną z najbardziej dostępnych dla ludzi tradycji świętowania rocznicy tak ważnej dla naszego kraju. Każdy może zaśpiewać, każdy może zorganizować wydarzenie – opowiada Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. – Od kilku tygodni zapraszamy organizatorów do zgłaszania do naszego kalendarium wydarzeń w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”. Chcemy, by każdy mógł zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego jak najbliżej domu.  Wystarczy wejść na stronię niepodlegla.gov.pl i wyszukać najbliższe nam wydarzenie. Jeśli nie znajdziecie Państwo odpowiedniego dla Was miejsca, to nadal możecie zorganizować własne wydarzenie– dodaje Jan Kowalski.

Na tydzień przed weekendem niepodległości, w kalendarium „Niepodległej” można znaleźć ponad 750 organizatorów zapraszających do wspólnego świętowania, a blisko 500 z nich zaprasza do akcji „Niepodległa do hymnu”. Elementy kampanii, która zaprasza do wspólnego świętowania, można już zobaczyć w komunikacji miejskiej w kilkunastu miastach w kraju, w ogólnopolskiej sieci kin i na lotniskach. Najszerzej zakrojona jest kampania w mediach społecznościowych, a hasztag #niepodległadohymnu umożliwia dzielenie się wspomnieniami z uroczystości ze wszystkimi znajomymi.

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu to wydarzenie świętujące rocznicę w Warszawie – festiwal dla mieszkańców i gości odwiedzających stolicę, którzy szukają możliwości radosnego, rodzinnego upamiętnienia Narodowego Święta Niepodległości.

cover-krakowskie_s.jpg

Od godziny 13:00 do 21:00 wszyscy goście Krakowskiego Przedmieścia mogą włączyć się w świętowanie 11 listopada. Na program Festiwalu składają się m.in. parady orkiestr dętych, przejazdy zabytkowych aut i powozów, pokazy mody lat 20. i 30. czy uliczne koncerty prezentowane od Pomnika Kopernika po Plac Zamkowy. Głównymi atrakcjami są trzy sceny festiwalowe: na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dziedzińcu Akademii  Sztuk Pięknych oraz dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Goście festiwalu będą mogli pod MKiDN wziąć udział w nauce tańców ludowych prowadzonej przez profesjonalnych tancerzy (m.in. Jacka Prusinowskiego); na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego ulokowana zostanie scena muzyczna, na której odbędą się koncerty gwiazd polskiej estrady prezentujących różnorodne style i gatunki muzyczne (m.in. Golec uOrkiestra, Grzegorz Hyży, czy Bovska), zaś dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych skupi różnorodne atrakcje dla najmłodszych - gry, zabawy, spektakle teatralne, koncerty, pokazy, spotkania i warsztaty przygotowane we współpracy z instytucjami takimi jak Instytut Książki czy Polskie Radio.

Galeria Kordegarda, prowadzona przez NCK, zostanie wypełniona plakatami z lat 1918-1922 – okresu kształtowania państwowości II RP. Ważną częścią aranżacji będą plakaty autorstwa Wojciecha Korkucia z wizerunkami Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego i Wincentego Witosa. Ich wizerunkom będą towarzyszyły charakterystyczne dla postaci cytaty oraz repliki nakryć głowy noszone przez polityków.;

W Kinie Kultura świętować będziemy siedemdziesięciolecie powstania Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych – odbędą się specjalne projekcje filmów dokumentalnych szczególnie istotnych w dorobku Wytwórni oraz pokazy specjalne filmów fabularnych. Uczestnicy Festiwalu będą mieli również okazję by wziąć udział w pokazach filmów zrealizowanych w technologii VR – w przestrzeni kina kultura prezentowane będą filmy „Karta z Powstania” oraz „M/S Piłsudski”.

Częścią festiwalu są wydarzenia w „Niepodległa. Miejsce Spotkań”. W prowadzonej przez BPN przestrzeni kulturalnej zlokalizowanej na terenie Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie przez cały weekend 9-11 listopada odbywać się będą liczne wydarzenia służące wspólnemu świętowaniu: koncerty, potańcówki, warsztaty rodzinne, a także wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”.

Partnerem Festiwalu jest KGHM Polska Miedź S.A.

KGHM PM Logo RGB

„Koncert dla Niepodległej – Słowa, które znaczą” jest szczególnym w 2019 roku wydarzeniem, które nie tylko upamiętnia Święto Niepodległości, ale również jest poświęcone setnej rocznicy pierwszego powstania śląskiego.

koncert dla niepodległej.jpg

– W roku 2019, ustanowionym przez Sejm RP Rokiem Powstań Śląskich, w setną rocznicę pierwszego powstania śląskiego, Biuro włączyło się w obchody upamiętniające tę szczególnie ważną dla procesu odbudowy polskiej państwowości po 1918 roku rocznicę. Jednym z nich jest przygotowanie uroczystego koncertu z okazji Narodowego Święta Niepodległości w sercu Śląska – Katowicach. Koncert transmitowany będzie na antenie Telewizji Polskiej, co pozwoli wszystkim Polakom na udział w widowisku – zapowiada Jan Kowalski z Biura Programu „Niepodległa”.

„Koncert dla Niepodległej – Słowa, które znaczą” odbędzie się 10 listopada w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Specjalnie na tę okazję przygotowane zostaną nowe aranżacje znanych utworów bliskich sercom Polek i Polaków – czołowi polscy artyści zaprezentują wybitne utwory polskiej muzyki klasycznej w aranżacjach współczesnych oraz współczesne utwory rozrywkowe w klasycznych aranżacjach symfonicznych.

Wejściówki bezpłatne dostępne w kasach NOSPR i na stronie nospr.org.pl od 5 listopada.

Koncert odbędzie się w Sali kameralnej NOSPR. Transmisja 10.11 około 19:30 na antenie TVP Kultura i retransmisja 11.11 na antenie TVP1. Wydarzenie jest organizowane przez Biuro Programu „Niepodległa” przy wsparciu MKiDN oraz we współpracy z Wojewodą Śląskim, Marszałkiem Województwa Śląskiego  i Prezydentem Miasta Katowice oraz NOSPR i TVP.

– Sukces ubiegłorocznych obchodów pokazuje, że Polacy chętnie świętują i są zainteresowani uczestnictwem w obchodach ważnych wydarzeń w historii naszego kraju. Program Wieloletni „Niepodległa”, którego głównym koordynatorem jest MKIDN, pokazuje pozytywny charakter Narodowego Święta Niepodległości. W zeszłym roku 25% Polaków uczestniczyło w wydarzeniach organizowanych w ramach Programu „Niepodległa”, a aż 75% Polaków twierdziło, że mają one charakter łączący. – wyjaśnia Paulina Florjanowicz, koordynator programu „Niepodległa”.

– Przez dwa pierwsze lata działalności Programu, na poziomie regionalnym i lokalnym zorganizowano blisko 5180 przedsięwzięć upamiętniających wydarzenia historyczne, w tym blisko 250 projektów zrealizowano za granicą – opowiada Paulina Florjanowicz, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Wydaje się, że udało się wykreować nową tradycję: spędzania Święta Niepodległości w instytucjach kultury, opartą na wydarzeniach łączących Polaków.  W świąteczny weekend 2018 r. muzea i inne instytucje wystawiennicze odwiedziło łącznie ponad 135 tys. osób – podsumowuje dyrektor Florjanowicz.

 

Więcej informacji o poszczególnych wydarzeniach na www.niepodlegla.gov.pl

Kontakt dla mediów

Kamil Wnuk
Rzecznik Prasowy Biura Programu „Niepodległa”

kwnuk@niepodlegla.gov.pl
+48 22 18 22 610
+48 797 143 508