grafika pomniki

Otwarcie wystawy "Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii" na Lotnisku Chopina

„Niepodległa” dla podróżnych - wystawa „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii”

Miliony pasażerów z kraju i z zagranicy, podróżujących przez warszawskie Lotnisko Chopina dowie się o najpiękniejszych polskich zabytkach, dzięki wystawie zorganizowanej przez Biuro Programu "Niepodległa". Wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa i Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze” oraz dzięki mecenatowi PKN Orlen SA, Polska i jej Pomniki Historii są promowane w niespotykany dotąd sposób.

Pomniki Historii to 105 zabytków nieruchomych o szczególnym znaczeniu dla polskiej kultury. Dzięki wystawie „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii”, przygotowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Partnerami, o tych wyjątkowych skarbach naszej historii i kultury dowiedzą się miliony pasażerów korzystających z warszawskiego Lotniska Chopina.

– W ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości prezentujemy bogaty zbiór zabytków z całej Polski. Ta wystawa to pięknie zilustrowana opowieść o polskiej historii, kulturze i tożsamości – opowiada Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. – Zależało nam również na tym, by przybliżyć te zabytki i w nowoczesny sposób zachęcić do odkrywania polskiego dziedzictwa – dodaje dyrektor Kowalski.

– Ustanawiane przez Prezydenta RP na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pomniki Historii stanowią kanon zabytków nieruchomych, będących świadectwem i symbolem najważniejszych dla zrozumienia naszej historii wydarzeń
i idei – mówi Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. – Ta bezcenna spuścizna po naszych przodkach oznacza dla nas, obecnie żyjących historyków, konserwatorów i wszystkich świadomych obywateli, niezwykle istotne zobowiązanie. Mamy obowiązek, by ten dorobek poznawać, pielęgnować i zachować dla kolejnych pokoleń – podkreśla dyrektor NID.

Dzisiaj otwierana wystawa jest drugą odsłoną wizualnej opowieści o skarbach kultury polskiej, prezentowanej w największym polskim porcie lotniczym, obsługującym rocznie około 18 milionów pasażerów. Dzięki gościnności Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” wielkoformatowe wydruki fotografii, opatrzone eksperckim komentarzem, towarzyszą pasażerom na każdym etapie podróży: od stacji kolejowej, przez terminal odlotów po halę odbioru bagaży i przylotów. Główna część wystawy znajduje się za strefą kontroli bezpieczeństwa, gdzie pasażerowie oczekują na swój lot.

Wystawa będzie eksponowana do końca sierpnia 2020 roku. Ekspozycja będzie składała się z dwóch części – pierwsza pokaże 53 Pomniki Historii, a w marcu przyszłego roku pokażemy pozostałe 52 Pomniki.

Mecenasem wystawy jest PKN ORLEN SA, który realizując misję społecznej odpowiedzialności biznesu promuje nowoczesny patriotyzm. 

mecenas_Orlen.jpg

 

 

zdjęcia z wernisażu - fot. Ignacy Matuszewski

zdjęcia ze strefy VIP - fot. Lotnisko Chopina

Załączniki