Półtora kilometra kryminału na stulecie polskiej Policji

Półtora kilometra kryminału na stulecie polskiej Policji

Ponad 370 opowiadań przesłanych w konkursie „Stulecie polskiego kryminału” zostało zakwalifikowane do oceny merytorycznej. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną już 22 września podczas Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda. Tymczasem fani kryminału mogą już teraz zagłosować na najlepszy, ich zdaniem, polski kryminał ostatnich 100 lat.

Jury w składzie Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Wojciech Chmielarz, Leszek Koźmiński (wykładowca Szkoły Policji w Pile i twórca festiwalu Kryminalna Piła), Izabela Pajdała (z Komendy Głównej Policji), Adrian Tomczyk (z wydawnictwa Czwarta Strona) oraz Anna Bińkowska (z Biura Programu „Niepodległa”) wybierze najlepsze z przesłanych opowiadań.

W konkursie oceniane są prace w trzech kategoriach: kryminał współczesny, kryminał retro i kryminał przyszłości. W każdej z kategorii wyłonione zostaną trzy zwycięskie prace. Opowiadania napisane przez zwycięzców i osoby wyróżnione zostaną opublikowane w zbiorze wydanym przez Czwartą Stronę – już w 2020 roku.

Największym zainteresowaniem autorów cieszyła się kategoria kryminału współczesnego. To teraźniejszości osadzono ponad 200 opowiadań. Akcja 90 opowiadań toczy się w przeszłości, a zaledwie 81 historii opisuje sprawy, które jeszcze się nie wydarzyły. 

Kryminalna mapa Polski – to z tych miejscowości przesłano konkursowe opowiadania

Kryminalna mapa Polski – to z tych miejscowości przesłano konkursowe opowiadania

W 155 dni od ogłoszenia konkursu, autorzy z całej Polski przesłali blisko 400 prac, z czego do konkursu zakwalifikowały się 372 opowiadania. Przy założeniu 15 stron na opowiadanie (maksimum dopuszczalne w regulaminie), autorzy napisać mogli ponad 5,5 tysiąca stron A4, co dałoby ponad 1,5 kilometra opowiadań. 

Równolegle z zakończeniem przyjmowania zgłoszeń konkursowych, Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło plebiscyt na najlepszą książkę kryminalną lub sensacyjną ostatnich stu lat. Plebiscyt będzie przebiegał dwuetapowo – do końca roku każdy może zgłosić 3 swoje propozycje kryminałów. Na początku stycznia 2020 roku rozpocznie się procedura głosowania na zgłoszone przez wszystkich użytkowników książki. Swoje typy w plebiscycie zgłoszą również przedstawiciele festiwali kryminalnych organizowanych w kraju oraz autorzy kryminałów.

Więcej podsumowań konkursu dostępne na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/poltora-kilometra-kryminalu/

O plebiscycie można przeczytać na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/stulecie-polskiego-kryminalu-wybierz-kryminal-stulecia-razem-z-niepodlegla/

 

 

 

 

drukuj

Kontakt dla mediów

Kamil Wnuk
Rzecznik Prasowy Biura Programu "Niepodległa"

kwnuk@niepodlegla.gov.pl
+48 22 18 22 610
+48 797 143 508