MS Piłsudski 3.jpg

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” – nowe technologie w służbie kulturze

 

Biuro Programu „Niepodległa” wspólnie z partnerami – fundacją Koncept Kultura oraz studiem VR Heroes udostępnia mieszkańcom i turystom wybranych miejscowości serię pokazów w ramach Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”. Odwiedzający kopułę „Niepodległej” będą mogli zobaczyć pierwszy polski film fabularny zrealizowany całkowicie w technologii Virtual Reality 360 – „Kartka z Powstania” – i wziąć udział w wirtualnej podróży po transatlantyku MS „Piłsudski”.

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to pokazy realizowane w technologii VR 360 i prezentowane na dedykowanych goglach VR. „MS Piłsudski – ukryta historia” to zwiedzanie transatlantyku oraz podróż po głębinach Morza Północnego, gdzie okręt spoczywa od 1939 roku. „Kartka z Powstania” to z kolei pierwszy polski film fabularny zrealizowany w całości w technologii VR i dostosowany do oglądania na goglach do wirtualnej rzeczywistości. Obraz daje złudzenie pełnego uczestnictwa w historii grupy powstańców warszawskich.

– Zawsze podchodziłem nieufnie do nowinek typu gogle do rzeczywistości wirtualnej. Dopiero przy obejrzeniu „Kartki z Powstania” przekonałem się jak ciekawy to projekt i jak wiele korzyści w promocji kultury może przynieść nam wszystkim ta technologia. Cieszę się, że moi współpracownicy zaufali polskim twórcom i przygotowali Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” – powiedział Premier Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Biuro Programu „Niepodległa” zaangażowało się już na etapie planowania obu projektów. „MS Piłsudski – ukryta historia” został dofinansowany ze środków programu dotacyjnego „Niepodległa” na rok 2018, a jego atrakcyjność spowodowała, że zdecydowaliśmy się na pokazanie go szerszej publiczności. „Kartkę z Powstania”, współprodukowaną przez Narodowe Centrum Kultury, również dedykowaliśmy „Niepodległej”. Oba projekty łączy nie tylko waga historyczna prezentowanych materiałów, ale i nietuzinkowa technologia – wyjaśnia Wojciech Kirejczyk, zastępca dyrektora Biura Programu „Niepodległa”. – Pokażemy turystom i mieszkańcom odwiedzającym popularne kurorty wypoczynkowe nową formę zabawy połączonej z chwilą zastanowienia nad historią i osiągnięciami odrodzonej po 1918 roku Rzeczypospolitej. MS „Piłsudski” był naszym flagowym transatlantykiem, którego wyposażenie projektowali najlepsi polscy artyści i projektanci – mówi dyr. Kirejczyk.

Pokazy, realizowane przez producentów MS „Piłsudski”, dostępne będą bezpłatnie w miastach odwiedzanych przez turystów, ale również w miastach ważnych dla obu projektów.

– Zaczynamy w Warszawie, mieście, które w tym roku świętuje 75. rocznicę Powstania Warszawskiego. Później ruszamy z pokazami do Szczecina, Darłowa, Sandomierza, Zamościa i Zakopanego. Po drodze „Piłsudski” odwiedzi rodzinny port w Gdyni, do którego nie dotarł na jesieni 1939 roku – opowiada Wojciech Kirejczyk, zastępca dyrektora Biura Programu „Niepodległa”.  – Wszystkie pokazy są bezpłatne, a wymagają rejestracji ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w kopule. Oczywiście będzie się można dostać na pokaz również „z ulicy”, ale pierwszeństwo będą mieli zarejestrowani goście. Formularz dostępny będzie między innymi ze strony niepodlegla.gov.pl – dodaje Wojciech Kirejczyk.  

Polski transatlantyk MS „Piłsudski” był pływającą ambasadą polskiej kultury – wystrój wnętrz w całości, nawet poprzez takie detale jak popielniczki i karty dań, zaprojektowali znani artyści. Statek z początku pływał na linii Gdynia - Nowy Jork - Halifax - Gdynia. Został zwodowany 19 grudnia 1934 roku, a wypłynął w swój pierwszy transatlantycki rejs 15 września 1935. Jednorazowo zabierał nawet 790 pasażerów. Po wybuchu II Wojny Światowej zacumował w Londynie i został włączony do Marynarki Wojennej. Zatonął w listopadzie 1939 roku.

 

Więcej na www.niepodlegla.gov.pl

 

Kontakt dla mediów

Kamil Wnuk
Rzecznik Prasowy Biura Programu „Niepodległa”

kwnuk@niepodlegla.gov.pl
+48 22 18 22 610
+48 797 143 508

Załączniki