zdjęcie grupowe

KRAJE EUROPY ŚRODKOWO WSCHODNIEJ O STULECIACH ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W 2018

Spotkanie pełnomocników z krajów świętujących w 2018 r. stulecie odzyskania lub uzyskania niepodległości

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biuro Programu „Niepodległa” oraz Instytut Adama Mickiewicza goszczą przedstawicieli trzynastu krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej, które świętują stulecia uzyskania lub odzyskania niepodległości w najbliższym czasie.

Na spotkaniu z Pełnomocnikiem Rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, ministrem Jarosławem Sellinem wzięli udział przedstawiciele: Chorwacji, Słowacji i Czech, Estonii, Finlandii, Litwy i Łotwy, Rumunii, Węgier, Słowenii, Austrii, Armenii oraz Serbii.

„ Cieszę się, że udało nam się spotkać. Wierzę, że kraje naszego regionu odgrywają istotną rolę dla Europy i Świata.” – powiedział na otwarciu spotkania Minister Jarosław Sellin, pełnomocnik Rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości. „Dla mnie, również jako pełnomocnika Rządu RP, niezwykle istotne było zorganizowanie spotkania z przyjaciółmi, dla których niepodległość jest równie ważna co dla Polaków. Mam nadzieję, że wymiana doświadczeń pomoże nam jeszcze lepiej przygotować obchody i wspólnie zaprezentować nasze kraje przed całym światem.” – dodał minister Sellin.

W trakcie spotkania roboczego, które rozpoczęło się 9 marca o godz. 10:45, w Warszawskich Łazienkach, pełnomocnicy przedstawili swoje programy i najbliższe planowane działania. Omówiono również propozycję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zakładającą przygotowanie jednego wspólnego spotu wideo promującego obchody jubileuszu niepodległości w całym regionie.